Bevezető
„Az aranygaluska egy magyar eredetű desszert.” – írja a wikipedia. Szintén az itt fellelhető írásból tudtam meg, hogy dió helyett szokták fahéjjal is készíteni. Vannak, akik rétegezik és a rétegek között baracklekvárral kenik és mazsolával hintik. Tetejére jómagam is vaníliasodót készítenék, ha nagyobbik gyermekünk, Tomikánk nem lenne allergiás a tojásra. S mivel jelenleg tejtermékeket sem fogyaszthat, így ez az aranygaluska-recept egy vegán fogás lett.
Az 1862 és 1874 között megjelent értelmező szótárban már olvashattak az aranygaluskáról, a XX. század közepére magyar és zsidó származású pékeknek köszönhetően már az Amerikai Egyesült Államokban is közkedvelt étellé vált, Hungarian Coffee Cake-ként vált ismertté. *
TIPP
- a fehér lisztet ez esetben durumlisztre cseréltem, még Honfi Bernadett dietetikus tanácsára. De természetesen bármilyen fehér liszttel készíthető. Ez igaz a graham lisztre is, bátran cserélhető teljes kiőrlésű búzalisztre vagy teljes kiőrlésű tönköly lisztre.
- a bambuszrostliszt és a búzasikér elhagyható, az előbbi extra rostként szolgál, utóbbi állagjavító, de jól működik a recept nélkülük is
- a margarin nálam zsírban szegényebb, 25%-os zsírtartalmú, de természetesen ez is cserélhető. Viszont ez esetben számolni kell a kedvezőtlenebb tápanyagértékekkel, illetve egy zsírosabb zsiradéknál elképzelhető, hogy kevesebb folyadékot fog tudni felvenni a tészta.
- növényi tej kapcsán rizstejre esett a választásom, mert számunkra ez a legfinomabb és a legsemlegesebb ízvilágú. Az itt felhasznált sima, fehér rizsből készült, de természetesen barna rizsitalból vagy akár kókusz-, mandulaitalból is készíthető
- ha valaki úgy érzi a napraforgóolaj helyett mást használna, nyugodtan!
Számomra igazi késő őszi-téli sütemény, mely egy könnyebb leves után, akár ebédre, akár vacsorára teljesen jó választás. De akár desszertként is készíthetjük és önmagában sem fog csalódást okozni!
A kész aranygaluskám súlya sütés után 1337 gramm lett, glikémiás indexe 10% körülire tehető. A lenti irányadó tápanyagérték a zabpudingot nem tartalmazzák.
Aranygaluska, Bourbon vaníliás zabpudinggal
Hozzávalók
Hozzávalók az aranygaluska tésztájához
Hozzávalók az öntethez
Elkészítése
-
A liszteket, a zabkorpát, a búzasikért és a margarint kimértem a robotgépem üstjébe. Az egyik oldalába morzsoltam a friss élesztőt, míg a másikba szórtam a sót. Meghintettem 20 gramm édesítőszerrel és alacsony fokozaton elkezdtem kidolgoztatni a tésztát.
-
Mikor homogén állagú lett (eltűntek a margarin darabok), lassanként adagoltam a növényi tejet. Magasabb fokozatra váltva körülbelül 10 perc alatt a tál oldalától szépen elvált tésztát kaptam végeredményül.
-
Lefedve kelesztettem 45 percig.
-
Enyhén lisztezett felületre borítottam és egy nyújtófa segítségével kinyújtottam, duplán meghajtogattam, majd ismét nyújtottam.
Egy nagyobb átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggattam a tésztát.
-
Tortaformámat kibéleltem sütőpapírral. A korongokat megkentem vékonyan olajjal, majd az édesítőszeres, darált dióba forgattam és szorosan, a formába rakosgattam őket.
-
Miután minden kiszaggatott korongnak lett helye, lefedtem és 20 percet hagytam neki ismét kelni.
-
Hideg sütőbe toltam és 160°C-on 25 perc alatt készre sütöttem. Érdemes nagyon figyelni, mert a dió könnyen megég! Nekünk kifejezetten ízlett, hogy a tetején egy picit megkapta a diószemeket, igazán ropogós lett!
-
Míg sült az aranygaluska, addig a Bourbon vaníliás zabpudingot megfőztem a rizstejjel és az édesítőszerrel.
Adag 8
- Mennyiség adagonként
- Kalóriák 3880kcal
- % Napi érték*
- Teljes zsír 169g260%
- Telített zsír 1.58g8%
- Transzzsír 0.11g
- Nátrium 232mg10%
- Kálium 139mg4%
- Összes szénhidrát 471g157%
- Élelmi rost 2.23g9%
- Cukrok 1.8g
- Fehérje 132g264%
* A százalékos Napi Érték a 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi érték magasabb vagy alacsonyabb lehet, a kalóriaigénytől függően. A táblázatban szereplő adatok irányadó/hozzávetőleges értékek, azoknak pontosságáért felelősséget, a szerző nem vállal.