muszaka
Húsos ételek

Muszaka, a rétegezett húsos fogás

Bevezető – Muszaka

 „A muszaka vagy rakott padlizsán a Balkán régió, a Kelet-Mediterráneum és a Közel-Kelet padlizsánalapú, húsos főétele. A régión kívül a legismertebb a görög változat…A legtöbb változat alapja a pirított padlizsán és a paradicsom, amit általában darált hús egészít ki. A görög változatban hús és padlizsán alkotta rétegek szerepelnek, melyeket fehérmártás/besamelmártással borítanak, majd megsütnek.

A török musakka nem rétegzett. Ehelyett magas hőfokon, kevés zsíron serpenyőben pirított (sauté) padlizsánból, zöld borsból, paradicsomból, hagymából és darált húsból készül, cacıkkal (kb. dzadzíki) és piláffal fogyasztják. Léteznek cukkinis, sárgarépás és burgonyás változatai is. A szerb és bolgár verzióban padlizsán helyett burgonya szerepel, darált sertéshús, a felső réteget pedig nyers tojással és néhány kanál liszttel kevert joghurt alkotja. Az arab világban a muszaka főleg paradicsomból és padlizsánból álló főzött saláta – az olasz caponatához hasonló –, és hidegen, mezzeként szolgálják fel.”- írja a wikipedia.

Igazán laktató és finom étel, fenti sorok is bizonyítják rengeteg módon elkészíthető. Számos variációja létezik -még böjti időszakra is-, és egészen biztos vagyok benne, hogy mindegyik elképesztően ízletes lehet. Az én muszakám inkább a görög változatra hajaz, rétegezve lett, a tetejére egy sajtos besamelmártás került. Alapvetően, egy igen szénhidrátszegény ételről van szó, így én készítettem magunknak mellé köretet.

Mivel a besamelt keményítővel készítettem, ezért alapvetően egy gluténmentes fogás. Mellé curry-s basmati rizst tálaltam.

Fontos megjegyeznem, hogy amennyiben gluténérzékeny családtagunknak, barátunknak szeretnék ételt készíteni, abban az esetben nagyon fontos, hogy konyhánk és konyhai eszközeink különösképpen tiszták, keresztszennyeződéstől mentesek legyenek. A glutén száll, így ha egyébként gluténtartalmú élelmiszerekkel dolgozunk konyhánkban, nagyon alaposan ki kell takarítani a helyiséget.

Ha szeretitek a padlizsánt, akkor mindenképpen próbáljátok ki a házi padlizsánkrémet is:

Padlizsánkrém

Hozzávalók

20+20 ml olaj

120 gramm vöröshagyma (ez már a pucolt súly)

500 gramm darált hús

270 gramm padlizsán

1 konzerv aprított paradicsom -240 gr-

Ízlés szerint fűszerek, nálam:  1 teáskanál őrölt kömény, 7 gramm só, 1 evőkanál petrezselyem, 4 gerezd fokhagyma, 1 nagy csipet édesítő, 0,5 teáskanál őrölt fekete bors

A besamelmártáshoz:

400 ml tehéntej

25 gramm étkezési keményítő

1 csapott kávéskanál só

1 csapott kávéskanál őrölt szerecsendió

50 gramm reszelt sajt

Elkészítése

20 ml olajon üvegesre pároltam 120 gramm vöröshagymát, majd erre rátettem a darált húst, 2 dl vizet, a paradicsomot és a fent felsorolt fűszerekkel -kivéve petrezselyem- ízesítettem. Míg megfőtt, előkészítettem a padlizsánt.

Ha friss fokhagymát használunk, akkor azt érdemes akkor hozzáadni, mikor már a vöröshagyma üvegesre párolódott. Nem szabad magára hagyni a fokhagyma hozzáadása után, mert nagyon könnyen megéghet!

muszaka_padlizsan_finomat_maskepp.jpg

Ismét 20 ml felhevített olajra rakosgattam a szeletekre vágott padlizsánt. Addig pároltam, míg megpuhult.

Nekiláttam a besamelmártásnak: 300 ml tejet feltettem melegedni a sóval -ha sóval melegítjük a tejet, nem tud olyan könnyen leégni, mint nélküle-. A maradék 100 ml tejben elkevertem 25 gramm keményítőt. Majd a keményítős tejet a forró tejhez öntöttem és folyamatos kevergetés mellett nagyjából 3-4 perc alatt besűrűsödött. Majd elzártam alatta a hőt, hozzáadtam a szerecsendiót és a sajtot is.

Nem maradt más hátra, csak egy magas falú jénaiba rétegezés. Edényem aljába rakosgattam a padlizsánt, majd következett a hús, végül pedig a besamel. Petrezselyemmel szórtam.  200°C-os sütőbe toltam és addig sütöttem, míg a besamel aranybarnás színű nem lett.

muszaka_finomat_maskepp.jpg

Ha nem szeretnétek keményítőt használni az étel elkészítésekor, akkor használjatok bátran lisztet -akár teljes kiőrlésűt- a besamelhez. 40 gramm margarint vagy vajat olvasszatok fel, ehhez adjatok szintén 40 gramm lisztet. Majd lassan öntsétek hozzá, apróbb részletekben a tejet, miközben egy habverő segítségével homogén állagúra keveritek. Majd folyamatos kevergetés mellett, addig főzzétek, míg el nem éri a megfelelő állagot a mártás. Utána jöhetnek a fűszerek és a sajt is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy