Bevezető
Csupán tíz percet vesz igénybe az elkészítése, további tizenöt percet a megsütése és egy igazán finom, egyszerű, de mégis kicsit különleges reggelivel vagy vacsorával lephetjük meg magunkat, szeretteinket.
Ugyan a nagyobbik gyermekünk, Tomikánk nem ehet tojást, azonban akinél nem okoz egészségügyi gondot -és természetesen nem is vegán- azoknak kifejezetten ajánlott fogyasztása. B vitaminokban különösképp gazdag alapanyagról van szó, de D vitamin, foszfor és szelén tartalma is kiemelkedő. A B vitaminok többek között az agy egészséges működéséért tesznek, míg D vitaminra szükségünk van a megfelelő immunrendszerért, a csontjaink védelméért is. A szelénnek antioxidáns tulajdonságai vannak, míg a foszfor szerepet vállal, például a megfelelő fehérjeszintézisben, a csontok felépülésében is.
A szalmonella fertőzéseknek ma már igen kicsi az esélye, hiszen a tyúkokat rendszeresen látja állatorvos, valamint oltásokat is kapnak -sajnos szerencsétlen véletlenek előfordulhatnak-, azonban mégis, ha nyers tojással dolgoznánk érdemes UV-C fénnyel kezelt tojást vásárolni.
S hogy mi mást érdemes még a tyúktojásról tudni? 👇
Amit tudni kell(ene) a tyúktojásról!
Nekem a lenti mennyiségekből 5 darab készült el. Ha fogyás lenne a cél, akkor a sajtot elhagynám belőle.
Hozzávalók
3 darab M-es méretű tojás ∼ 156 gramm
2 vékony szelet sonka
60 gramm apró kockára vágott sajt ∼ nálam félkemény trappista, de bármilyen sajttal készíthető, sőt talán (kék)penészes sajtokkal finomabb lenne
1 teáskanál őrölt pirospaprika ∼ csemege
5 gramm só
0,5 teáskanál őrölt fekete bors
1 teáskanál petrezselyem
10 gramm olívabogyó ∼ nálam fekete
ízlés szerint apróra kockákra vágott vöröshagyma
Elkészítése
a sütőt 180°C-ra kapcsoltam, alsó-felső programra. A tojásokat alaposan felvertem, a sonkát apró kockákra vágtam, ahogy a sajtot is. A felvert tojáshoz adtam a sonkát, a sajtkockákat, a fűszereket, majd a vékony szeletekre vágott olívabogyókat is.
Öt szilikonformát vettem elő, és egyenlő részekre osztottam el a tojásos masszát.
Sütőbe toltam és 15 percen keresztül sütöttem őket. Forró, vörös áfonyás teával és éppen hogy pirított vadkovászos, teljes kiőrlésű kenyérrel tálaltam. Gyertyát gyújtottunk, együtt ülve az asztalnál, igazán értékes reggeli volt minden szempontból.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a muffinokra: a kész muffinok súlya 220 gramm lett, ebben nekem 460 kalória, 37 gramm fehérje, 32 gramm zsír és 6 gramm szénhidrát (szénhidrátdiéta szerint 0) lett.
S hogy, hogyan készítem a kovászos kenyeret?
Először is érett kovászra van szükség, ha ez még nincs, akkor ide kattintva olvasható, hogy hogyan készítettem én. Jelen esetben nekem nem rozskovászom, hanem teljes kiőrlésű búzalisztből készült kovászom van.
Ha viszont van már a hűtőnkben érett kovász, akkor nincs más teendőnk, mint a sütés megelőző éjjel kivenni a hűtős kovászból 100 grammot. Ehhez a 100 gramm hűtőből kivett kovászhoz hozzáadunk 100 gramm teljes kiőrlésű búzalisztet és 100 ml vizet. A hűtős kovászhoz szintén 100 gramm teljes kiőrlésű búzalisztet adunk és 80 ml vizet. Alaposan elkeverjük őket. A hűtős kovászt, tetejét visszazárva eltesszük a hűtőbe, a kivett és megetetett kovászt pedig a konyhapulton hagyjuk éjszakára.
Másnap reggel a már szépen felbuborékosodott kovászból kimértem 200 grammot robotgépem üstjébe, amire további 200 gramm teljes kiőrlésű lisztet és 150 gramm finomlisztet szórtam. Hozzáadtam 10 gramm sót és robotgépem segítségével dolgozni kezdtem a tésztát. Fokozatosan adagoltam a vizet, nekem 250 ml felvett a tészta, de ez a mennyiség a lisztek minőségétől/márkájától függően változhat. Egy ruganyos állagú tésztát kaptam, ami szépen elvált az üstöm falától.
Egy zárható edényt vettem elő, amibe 20 ml olajat csurgattam. Ebbe tettem a kidagasztott tésztát, és innentől kezdve 30 percenként áthajtogattam összesen öt alkalommal -ha nincs sok időm ezt három alkalomra szoktam redukálni-. Úgy hajtogattam, hogy a tészta széleit a tészta közepére húztam, majd lezártam a dobozt. A hajtogatások után megformáztam és hagytam pihenni.
Akkor toltam forró 200°C-os sütőbe, amikor a tészta tetejét megnyomva a tészta visszasimult és nem maradt ott az ujjam nyoma. Ha van akkor jénaink amiben bőven elfér, akkor érdemes tetővel együtt sütőbe tolni, de tető nélkül is sütöttem már. Nekem kereken 60 percet szoktak sülni az ekkora kovászon kenyereim, 40 perc után szoktam visszavenni a sütő hőfokát 180°C-ra és ekkor a tetőt is leveszem róla. Érdemes azért ránézni, hiszen a sütési idő nagyban függ a sütő teljesítményétől is.
Jó étvágyat!
A tojás vitamin és ásványi anyag tartalom táblázat adatait a kaloraiguru.hu oldal szolgáltatta.