Hagymás sajttal töltött sertés rántva

Hagymás sajttal töltött sertés rántva
Hagymás sajttal töltött sertés rántva pinit

Bevezető – Hagymás sajttal töltött sertés rántva

A recept, amely inspirált az elkészítésre, itt olvasható. Eddig kétszer készítettem el, és a tölteléken mind a két alkalommal variáltam kicsit. Bátorítalak Titeket is a töltelék összetevőinek cseréjére, próbálgatásaira.

Első alkalommal baconös verziót készítettem, most utóbb -amit le is fogok írni lentebb- pedig kolbászosan. Finom volt így is-úgy is, a sajt-hagyma páros mellé jól illett a kolbász és a bacon is. Az eredeti receptben sertéskaraj szerepel, én azonban sertéscomb mellett döntöttem. Felvetettem Tominak -alias Férj 🙂 -, hogy kipróbálhatnánk csirkemellből, gyorsabb lenne és kevesebbet aggódnék a tutkó átsülés miatt, de elvetette a gondolatot. De azért ha Ti kipróbáljátok csirkemellből, kérlek mutassátok meg nekem!

A magyar konyha menüpontban (is) meg fogjátok találni ezt a receptet, s nem azért mert azt gondolom, hogy ez egy tipikusan magyar étel, hanem mert fejemben átpörgetve a nemzetek konyháit, máshova nem igen illet be.

Mibe került?

Talán már az étel neve megsúgja nekünk, hogy ez a recept nem fog felkerülni a legolcsóbb ételeink listájára. Igyekeztem akkora tervezni az elkészítését, amikor elérhető volt akciósan a kolbász és a sajt. 8 darab töltött húsom lett (sütés utáni tiszta súly 1206 gramm) és ezt 5 adagra osztottam (a gyerekeknek és nekem egy darab bőven elég volt). A felhasznált alapanyagok tekintetében (és energiaárak számolása nélkül) durván 2400 forintba került köret nélkül az elkészített ételem.

Mi került bele?

Borsós basmati rizzsel tálaltam, de korábban burgonyapürével is készítettem. Ugye, utóbbi fogyasztása nem ajánlott szénhidrátdiéta szerint étkezők étrendjébe! Viszont nagyon illene mellé akár egy bulgursaláta (főt bulgur friss vagy párolt zöldségekkel összekeverve), pirított tökmagos vagy tojásos (basmati-, barna-, vad-, stb.) rizs is akár. Ha mégis burgonyapüré mellett döntenétek bátran főzzetek bele esetleg egy kis sütőtököt, brokkolit, répát stb.

A zsemlemorzsa kapcsán kompromisszumot kötöttem és az előző vásárlásánál nem vettem meg a  teljes kiőrlésű morzsát a panírozáshoz. Ennek semmi más oka nincs, mint hogy a teljes kiőrlésű zsemlemorzsa ára átlépte az ingerküszöbömet és nem vagyok hajlandó megvenni.

Tudom!

  • nem eszünk mindennap rántott dolgokat, viszonylag sokáig elég -kellene- hogy legyen egy zacskó, havi egyszer ki lehetne bírni akár
  • elkészíthetném itthon magunknak, csupán ki kellene szárítani a teljes kiőrlésű kenyeret és ledarálni. Viszont ez (már), a jelenlegi életritmusunkba nem fér bele, nem írom, hogy soha sem fog, de most tényleg megkönnyítette az életem, hogy egy sima, mezei prézlit vettünk meg és nem kellett bajlódjak vele.

De nem szeretnélek a cserére buzdítani Titeket, de így tartottam becsületesnek, hogy leírom, ez most más bunda az előző receptekhez képest. Ha Ti megveszitek vagy daráltok szárított teljes kiőrlésű kenyeret, természetesen használjátok azt, mert vitathatatlanul jobb lesz úgy.

Én nem olajban sütöttem, de ez is szubjektív döntés. Minden bizonnyal omlósabb lesz az olajban sült változat, mint a sütős, de ezzel az is jár, hogy a tápanyagértékei kedvezőtlenebbek lesznek (magasabb kalória-, és zsír borítékolható).

Mikor készítsük?

Szerintem ez egy egész évben készíthető étel. Ha nincs éppen újhagyma, lilahagymával vagy akár pirított hagymával is biztosan finom lesz.

Az elkészítése kissé macera, de mivel én is gond nélkül el tudtam készíteni, kezdő konyhatündéreknek jó szívvel ajánlom.

Nálunk akkora sikere volt, hogy a karácsonyi menüre is felkerült, szóval azt gondolom, egyébként az ünnepi asztalon is kaphat helyet. Mivel előre elkészíthető és panírozva a hűtőben egy éjszakát gond nélkül elpihen, még kifejezetten ajánlom is nagyobb családi összejövetelekre. Legalábbis én, nagyon szeretem az ilyen ételeket. Ezzel tuti nem lesz kapkodás, már előző nap előkészíthető, másnap, a vendégek érkezésekor csak sütni kell. Egy tejfölös vagy ecetes uborkasalátával, coleslaw salátával nyerő párost alkotnak.

Ez az étel most tartalmaz húst, tejet, tojást és glutént is. Ha a zsemlemorzsát gluténmentesre cseréljük, akkor elkészíthető gluténmentesen. Viszont ez esetben kiemelten fontos figyelni a többi alapanyag „tisztaságára”, gluténmentességére. Sokszor nem is gondolnánk, hogy a sajtokba, hústermékekbe is kerül a glutént tartalmazó alapanyag. Konyhánk gluténmentességére is kiemelt figyelmet kell fordítanunk, ha gluténérzékeny számára kedveskedünk étellel, itallal.

sajttal_kolbasszal_toltott_sertes_finomat_maskepp

Nehézség: Kezdő Előkészítési idő 30 perc Főzési/sütési idő 40 perc Teljes Idő 1 óra 10 perc
Adag: 8 Kalóriák: 2426
Legjobb évszak: Megfelelő egész évben

Hozzávalók

Elkészítése

  1. Legelsőnek vékonyabb szeletekre vágtam a sertéscombot, ha szükségesnek látjuk kicsit ki is klopfolhatjuk. Sóval, őrölt fekete borssal a húsok mindkét oldalát befűszereztem. 

  2. Elkészítettem a tölteléket. A tömlős sajtot, a reszelt sajtot, az apróra vágott  hagymát és a kolbászdarabokat alaposan összekevertem. Nekem a hagyma és a kolbász miatt nem kellett bele semmilyen extra fűszer. Hő hatására bőven engedett ki pirospaprikát, sót a kolbász is a sütés közben. 

    Hagymás sajttal töltött sertés rántva

  3. Majd kiterítettem a hússzeleteket és mindegyik közepébe tettem egy nagy evőkanálnyi tölteléket. 

    Hagymás sajttal töltött sertés rántva

  4. Félbehajtottam a szeleteket.

    nyers_toltott_sertescomb

  5. Teljes kiőrlésű lisztbe, tojásba, majd zsemlemorzsába forgattam őket és sütőpapíros tepsire rakosgattam a panírozott húsokat. 

  6. 180°C-os előmelegített sütőben nagyjából 40 perc alatt készre sütöttem őket. Félidőben érdemes megfordítani a húsokat. 

    hagymas_sajtos_sertes_rantva_finomat_maskepp

Táplálkozási adatok

Adag 8


Mennyiség adagonként
Kalóriák 201.1kcal
% Napi érték*
Teljes zsír 8.21g13%
Telített zsír 3.08g16%
Koleszterin 87.3mg30%
Nátrium 111.4mg5%
Kálium 335.5mg10%
Összes szénhidrát 6.6g3%
Élelmi rost 0.42g2%
Cukrok 0.66g
Fehérje 21.2g43%

* A százalékos Napi Érték a 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi érték magasabb vagy alacsonyabb lehet, a kalóriaigénytől függően. A táblázatban szereplő adatok irányadó/hozzávetőleges értékek, azoknak pontosságáért felelősséget, a szerző nem vállal.

Megjegyzés

A fenti táblázatban (illetve a blogon mindenhol) feltüntetett tápanyagértékek csak hozzávetőleges/irányadó értékek. Azok pontosságáért a szerző felelősséget nem tud vállalni. 

Az étel (köret nélkül) nagyjábóli/irányadó glikémiás indexe 10% körüli. 

Kulcsszavak: cukormentes, húsos fogás,

Elkészítetted ezt a receptet?

Ha kedvedet lelted az elkészített ételben és szívesen megmutatnád, használd a #finomatmaskepp hashtaget Instagrammon, hogy mindannyian láthassuk gasztronómiai sikeredet! 

Tetszik a recept, de most nincs időd elkészíteni? Mentsd el magadnak későbbre!

pinit
Receptkártya készítője WP Delicious
balazsne_zsuzsi_finomat_maskepp
Zsuzsi

Szia!
Zsuzsi vagyok. :) Inzulinrezisztenciával 2011-ben, colitis ulcerosa-val 2016-ban diagnosztizáltak. Évekig, a sokak által jól ismert szénhidrátdiéta szabályai szerint étkeztem, azonban a colitis miatt rosszul tolerálom a durva rostokat, így a bélrendszerem egészsége miatt (és mert leginkább rémiszt a sztómazsákkal való élet gondolata), többek között a teljes kiőrlésű búzaliszt mennyiségét drasztikusan le kellett csökkentenem étrendemben. Így jelenleg 70%-ban fehér liszteket, 30%-ban teljes kiőrlésű liszteket fogyasztok, valamint hozzáadott cukormentesen étkezem.
Légy üdvözölve a Finomat másképp blogon!
Baráti öleléssel,
Zsuzsi

Szóljon hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy