Bevezető – Káposztás tészta
Káposztás tészta vagy éppen káposztás cvekedli, ki hogyan ismeri. Általában „vita tárgyát” szokta adni, hogy édesen vagy sósan kerüljön é a tányérra.
Jómagam édesen eszem, míg Tomi (👈 a Férj) így is-úgy is, mikor hogy tartja kedve, de inkább sósan. Sőt, utóbbi alkalommal oly annyira sósan került az asztalra, hogy az előző napról megmaradt nagyon lassan sült tarja* került a káposztás tésztára.
*A nagyon lassan sült hús alatt azt értem, hogy pácolás után, alufólia alatt 150°C-on 3 órán keresztül puhult a hús. Próbáljátok ki, ha még eddig esetleg nem tettétek! Nem fogjátok megbánni!
Én durum tésztát használtam, de ma már lehet kapni teljes kiőrlésű tésztából is kockatésztát -talán Auchan áruházakban láttam elérhető áron-, illetve gluténmentes kockatésztákból is bőven akad kínálat.
Persze tudom, hogy ez az étel nincs benne a TOP3 legtáplálóbb ételkategóriában, de a gyerekek szeretik, így kap helyet a menüben.
Hozzávalók
kisebb fej káposzta (tisztítva nálam 700 gramm)
500 gramm tészta (durum) – szárazon mérve
víz
fűszerek: só, négyszeres erejű édesítőszer, őrölt fekete bors
Elkészítése
1. legelsőnek feltettem egy nagy lábosban vizet melegedni a tésztának
2. majd leszedtem a káposzta külső leveleit, torzsát kivágtam és a reszelő nagyobb lyukán lereszeltem.
3. besóztam a reszelt káposztát és nagyjából 10 perc pihenés után, alaposan kinyomkodtam a levét és egy serpenyőbe/lábosba pakoltam a káposztát.
4. felöntöttem 500 ml vízzel, és fedő alatt puhára pároltam. Sűrűn átkevertem.
5. eddigre a víz is felforrt, így a tésztát 8 percre a lobogó vízbe öntöttem.
6. körülbelül 25 perc párolás után a káposzta is teljesen megpuhult. Megszórtam -ízlés szerint- négyszeres erejű édesítőszerrel és kevés, őrölt fekete borssal.
7. a leszűrt tésztát és a káposztát alaposan összekevertem.
TIPP!
- ritkán szoktam (sokszor elfelejtem… 🥴) alá vöröshagymát is tenni, viszont ha a hagyma mellett döntök, akkor azt is le szoktam reszelni vagy darálni, hogy állagra ne lehessen kiérezni.
- a káposztát általában tapadásmentes serpenyőben párolom, mert így aranybarnára tudom főzni, úgy, hogy közben nem ég le és zsiradék sem szükséges alá.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a kész ételem súlya 1660 gramm lett, ebben nekem 2034 kalória, 81 gramm fehérje, 8 gramm zsír és 406 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva is ennyi) lett.
Jó étvágyat!