Étcsokoládés krémfagylalt

Étcsokoládés krémfagylalt
etcsokolades_mascarpone_kremfagylalt_cukormentes pinit

Bevezető – Étcsokoládés krémfagylalt cukormentesen

Az utóbbi hetekben teljesen rákattantam a mascarpone fagylaltok készítésére. Sokkal krémesebb az állaguk, igaz, kalóriában is gazdagabbak, mint a korábbi tej-, és habtejszínalapú változatok. Tegnap egy étcsokoládés variációt  készítettem és még a gyerekeknek is ízlett, pedig minden, ami ét-tel kezdődik, általában a tányéron, pohárban marad.

Újabban, pusztán kíváncsiságból (és rendszerező, rendszert kedvelő mániám kielégítésére) át szoktam futni az egyes ételek összköltségén. Nem tagadom, az is benne van, hogy szeretek tervezni,  (jó bizonyosság erre a heti menü tervezés iránti szeretetem), ezáltal a családi költségvetés is jobban nyomon követhető, ami talán mostanság még fontosabb lett.

A nyaralás alatt számos helyen jártunk és ettünk étteremi keretek között fagylaltot (is) és biztosan nem írok újdonságot: 400 forint alatt nem került a tölcsérbe a gombóc fagyi. Persze, némi átgondolás és hüledezés után letisztul az ember fejében, hogy az árba bele kell kalkulálni a

  • fagyit kiadó munkabérét (annak egyéb járulékos terhét-reméljük),
  • a hely bérleti díját,
  • az alapanyagot és az elkészítéshez szükséges energiát,
  • és persze némi (20% fölötti) haszon is szükséges lenne.

620 gramm kész fagylaltom lett, melynek a teljes költsége az alapanyagokat tekintve 1454 forint lett (a hozzávalók márkáját lentebb feltüntetem, csak hogy lássátok). A mi kis 20 wattos fagylaltkészítőnk az alatt az 50 perc alatt míg dolgozott, csekély energiát használt fel, így most ettől eltekintenék. A hozzávalókat házhoz rendeltem, mivel sok minden más is jött, így annak díját sem számolnám bele 🙂

Egy gombóc fagyi nálam 45 grammos, így egy gombóc 105 forintunkba került. Nem szeretnék még véletlenül sem álszenteskedni, képmutatónak lenni: ha útközben bárhol megkívánjuk a fagyit, minden bizonnyal meg fogjuk venni, amíg azt megtehetjük. Sőt, meg szoktuk venni, ha a gyerekek úgy kívánják a bolti, cukros fagyikat is. Ahogy írtam fentebb, szimplán jól esik tudnom mennyi egy gombóc, cukormentes házi fagyi. 🙂

Szóval bátorítok Mindenkit, hogy készítsen otthon fagyit. Ha ez, itt lentebb nem szimpatikus, akkor korábbi fagyireceptek ide kattintva olvashatók.

Édesítőszerként xilitet használtam, de természetesen bármely más (ha valaki a mesterséges édesítőszereket preferálja) édesítővel működik.

A minap találtam rá, hogy lehet kapni xilit és szukralóz keverékét. Hasonló lehet, mint az eritrit + stevia + szukralóz (tehát a nem paleo négyszer édes) édesítőszer, melyet elhagytam mert egyrészt egekbe szökött az ára, másrészt az eritit édesítőereje 160°C fok felett illanóban van. Rendeltem belőle, mert nem riaszt a szukralóz jelenléte (tekintve arányát a termékben), így a későbbiekben beszámolok majd róla, mik a tapasztalataim vele.

Került a fagyialapba egy kávéskanálnyi xantán, de ez teljes mértékben elhagyható. Ha el fog fogyni, én sem rendelek többet. Reményem, miszerint segíti, hogy kevésbé kristályosodjon a fagyi több napos mélyhűtött lét után, szertefoszlott az első használat után…

Természetesen a GymBeam cookies and cream szirupja sem létfontosságú bele és rá, de azért megdobja az ízvilágát (nem fizetett reklám 🙂 )

Tojást nem tartalmaz, alapvetően gluténmentes. Én wawel 70%-os étcsokit használtam, melyben nincs glutént tartalmazó hozzávaló, de a csomagoláson én nem találtam a gluténmentes feliratot. Azt javasolnám, hogy amennyiben fontos, hogy 100%-os legyen a gluténmentesség, akkor válasszunk inkább olyan étcsokoládét, amely csomagolásán az áthúzott glutén fel van tüntetve. Ilyen lehet akár a Torras, Trapa csokik egyike is.

Nehézség: Kezdő Előkészítési idő 50 min Pihenő idő 60 min Teljes Idő 1 óra 50 perc
Adag: 13 Kalóriák: 1969
Legjobb évszak: Nyár

Hozzávalók

Elkészítése

  1. Felmelegítettem a habtejszínt, majd beletördeltem az étcsokoládét. Magára hagytam néhány percig, ez idő alatt felolvadt a csokoládé. Alaposan átkevertem (csomómentesre).

  2. Rámértem a mascarpone sajtot, a xilitet, a xantánt és a cukormentes szirupot. Elkevertem. 

  3. A fagyikészítő gépet elindítottam, és belecsurgattam a fagyialapot. Nagyjából 50 perc alatt kellően krémesre hűtötte. 

  4. Dobozba kanalaztam és fogyasztásig mélyhűtőbe tettem. 

    Nekem a gépből kiszedve még elég krémes állagú volt, így egy óra extra fagyasztásra még szükség volt, hogy szépen gombóccá lehessen alakítani (keményebb legyen). Viszont több, fagyasztóban töltött nap után, fogyasztás előtt szükséges 15-20 percet pulton hagyni, kiengedni, hogy szintén kanalazható állapotú legyen.
Táplálkozási adatok

Adag ~100 gramm


Mennyiség adagonként
Kalóriák 317.1kcal
% Napi érték*
Teljes zsír 26.1g41%
Telített zsír 3.5g18%
Transzzsír 0.01g
Koleszterin 0.97mg1%
Nátrium 1.61mg1%
Kálium 91.3mg3%
Összes szénhidrát 18.6g7%
Élelmi rost 1.29g6%
Cukrok 5.9g
Fehérje 4.5g9%

* A százalékos Napi Érték a 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi érték magasabb vagy alacsonyabb lehet, a kalóriaigénytől függően. A táblázatban szereplő adatok irányadó/hozzávetőleges értékek, azoknak pontosságáért felelősséget, a szerző nem vállal.

Megjegyzés

A fenti táblázatban szereplő adatok tájékoztató/irányadó értékek! 

Kulcsszavak: cukormentes, desszert, gluténmentes, húsmentes, tojásmentes,

Elkészítetted ezt a receptet?

Ha kedvedet lelted az elkészített ételben és szívesen megmutatnád, használd a #finomatmaskepp hashtaget Instagrammon, hogy mindannyian láthassuk gasztronómiai sikeredet! 

Tetszik a recept, de most nincs időd elkészíteni? Mentsd el magadnak későbbre!

pinit
Receptkártya készítője Delicious Recipes
balazsne_zsuzsi_finomat_maskepp
Zsuzsi

Szia!
Zsuzsi vagyok. :) Inzulinrezisztenciával 2011-ben, colitis ulcerosa-val 2016-ban diagnosztizáltak. Évekig, a sokak által jól ismert szénhidrátdiéta szabályai szerint étkeztem, azonban a colitis miatt rosszul tolerálom a durva rostokat, így a bélrendszerem egészsége miatt (és mert leginkább rémiszt a sztómazsákkal való élet gondolata), többek között a teljes kiőrlésű búzaliszt mennyiségét drasztikusan le kellett csökkentenem étrendemben. Így jelenleg 70%-ban fehér liszteket, 30%-ban teljes kiőrlésű liszteket fogyasztok, valamint hozzáadott cukormentesen étkezem.
Légy üdvözölve a Finomat másképp blogon!
Baráti öleléssel,
Zsuzsi

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy