Bevezető – Vadkovászos kalács
Mivel már a kenyereim szépen sikerülnek kovásszal, úgy gondoltam, itt az ideje, hogy a kalácsot is kipróbáljam. Talán mulatságosan hat, de hihetetlen izgalommal töltött el, már előző este a kovász megetetése közben a kalács megsütésének gondolata.
Ez a fonott kalács reggel is fogyasztható (inzulinrezisztenseknek és cukorbetegeknek is), hiszen zömében lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmaz!
Hogy én miként, s kitől tanultam kovászt készíteni, ide kattintva olvasható!
Hozzávalók
150 gramm teljes kiőrlésű kovász (100%-os, tehát csak víz és teljes kiőrlésű búzalisztből áll)
300 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt
200 gramm durumliszt (helyettesíthető természetesen finomliszttel, de a durum lassan emeli a vércukrot, ugyanakkor nagyon jó állagú liszt)
20 gramm búzasikér (elhagyható, állagjavítóként használom)
4 csipet só
10 gramm négyszeres erejű édesítőszer
1 db tojás (nálam ’L’-es méretű) + a kenéshez
20 gramm 25%-os zsírtartalmú margarin
5 ml olaj (nálam extra szűz olívaolaj)
300 ml langyos víz
Elkészítése
- Előző este a már két napja (megetetett) hűtőben pihenő kovászomból kivettem 100 grammot, amit feletettem 100 gramm teljes kiőrlésű liszttel, körülbelül 80 ml langyos vízzel (erős állagú kovászt kaptam). Nem túl szorosan lefedtem és a konyhapulton hagytam. A maradékot, amit visszatettem a hűtőbe szintén az előbb leírtak szerint megetettem.
- Másnap kimértem a liszteket, a búzasikért, a sót, az édesítőt, a margarint, a tojást és a kovászt (ami ekkora már szép buborékos volt) és a robotgépemre bíztam a nagy munkát.
- Kicsi fokozaton dolgoztattam, eközben lassan adagoltam a langyos vizet. A folyadék mennyisége a lisztek minőségétől/márkájától függően minimálisan változhat.
- Egy könnyű, enyhén nyúlós végeredményt kaptam, körülbelül 20 perc dagasztás után.
- Egy fedéllel rendelkező műanyag tálat vettem magamhoz, amibe belecsorgattam az olajat. Ezen/ebben az olajos felületen háromszor hajtogattam meg a tésztát, 30 perces pihenőket hagyva.
- Az utolsó hajtogatás és pihentetési idő után, a tésztámat három egyenlő részre osztottam, megsodortam a tepsimnél kicsit hosszabbra és befontam a szárakat. Én most a jól megszokott hármas fonással készítettem, de ide kattintva rengeteg fonási lehetőség tárul elénk!
- Miután megfontam, lefedtem és hagytam ismét kelni.
- Néha megnyomogattam, amikor már az ujjam nyoma szépen lassan kisimult a tészta felületén, sütőbe toltam.
- 40 perc alatt, magas hőfokon készre sütöttem. (Ez az idő természetesen változhat a sütő teljesítményétől).
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a kész kalácsom súlya 975 gramm lett, ebben 2227 kcal, 91,7 gramm fehérje, 29 gramm zsír és 374,7 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 371 gramm). Ezek csak tájékoztató adatok!
Jó étvágyat!