Bevezető
Volt korábban egy kókuszgolyórecept a blogon, amely habtejszín és zabpehely alapú volt. Azonban ez nagy valószínűséggel az én ügyetlenkedésemből adódóan még a cafeblogos időszak alatt törlődött. Azóta többen is írtatok, hogy mi történt ezzel a recepttel, kerestétek.
Így ismét elkészítettem, mértem, számoltam, fotóztam és most megírom, hogy elérhetővé váljon ismét.
Már most a recept bevezető szakaszában szeretném néhány dolgokra felhívni a figyelmeteket:
- ez nem egy alakbarát kókuszgolyó változat!
Igazándiból mikor legutóbb Melinda írt nekem, hogy nem találja, és kérte, küldjem el Neki, akkor döbbentem rá, hogy mamám… ebben nagyon sok a zsír. Én most is az eredeti, akkori verziót készítettem el, de mindenképpen szeretném felhívni rá a figyelmeteket, hogy nyugodtan cseréljétek le a habtejszínt. Zsírszegény állati eredetű tejre, növényi italra, vagy akár felezzétek le a habtejszínt (fele tejszín+fele víz), ha figyelnetek szükséges a zsírbevitelre.
- mikor bekeverjük a masszát szükséges félretenni pihenni a kókuszgolyó alapot
Szándékosan kicsivel több folyadék mennyiséget adtam meg már annak idején is a receptben, ugyanis a zabpehely fantasztikus folyadékfelvevő tulajdonsága a formázás után is dolgozik. Ezáltal, hogy ne váljék kőkemény desszertté pár óra pihentetés után, a formázáskor érdemes vizes kézzel dolgozni, mert viszonylag lágy a massza. Mire fogyasztásra kerül a sor, viszont pont jó lesz!
Korábban már írtam a zabpehely jótékony élettani hatásairól, ide kattintva elérhetitek. De lássuk összefoglalva, néhány pontba szedve:
- általánosságban elmondható, hogy gazdag B1 vitaminban. Talán többen tiaminként ismeritek. Vízben oldódik, hőre érzékeny és szerepet játszik a szénhidrát anyagcserében, a szívünk és az idegrendszerünk egészséges, megfelelő működésében is.
- aztán persze érdemes szót említeni a foszfor tartalmáról, hiszen a felnőtteknek ajánlott napi (NRV%) foszformennyiség közel 75%-át fedezi 100 gramm zabpehely. Talán írnom sem kellene, de csontjaink (fogak!) egészséges felépítésében, szintén az idegrendszerünk kielégítő működésében van szerepe
- s talán joggal mondhatjuk, hogy a zabpehely egy amolyan mangán király/királynő (kinek mi), ugyanis a felnőtteknek ajánlott napi mennyiség 246%-át fedezi 100 gramm zabpehely! Mangán számos enzim működéséhez és zsír-, és szénhidrát-anyagcseréhez is szükséges.
- rosttartalma által segíti a szénhidrátok felszívódásának lassítását, valamint megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása mellett a székrekedéses problémák orvoslását is segíti.
- szintén elegendő folyadék elfogyasztása mellett, teltségérzetet ad, hiszen nagyon klassz a folyadékfelvevő képessége (tovább képes dagadni a gyomorban)
Hozzávalók
250 gramm zabpehely (darálva)
30 gramm négyszeres erejű édesítőszer (vagy a diétánknak megfelelő édesítőszer)
15 gramm holland kakaópor
200 ml cukormentes habtejszín
130 gramm light margarin -25%-os zsírtartalmú-
20-30 gramm kókuszreszelék
opcionális: 1 rúd vanília kikapart belseje vagy 1 evőkanál vanília aroma
Elkészítése
1.Elsőnek ledaráltam a zabpelyhet.
2. Majd hozzáadtam az édesítőszert, a kakaóport.
3. Megolvasztottam a margarint.
4. Ráöntöttem az olvasztott zsiradékot, és a habtejszínt is a száraz hozzávalókra, majd alaposan elkevertem.
5. Ekkor minden bizonnyal még igen lágy lesz a massza Nektek is, ekkor én 30 percre hűtőbe tettem pihenni, dermedni.
6. Fél óra leteltével vizes kézzel megformáztam a golyókat, majd kókuszreszelékbe forgattam őket.
7. Tálalásig hűtőbe tettem a kókuszgolyókat.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a kész kókuszgolyóm súlya összesen 645 gramm lett, ebben nekem 2030 kalória, 52 gramm fehérje, 124 gramm zsír és 180 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 166 gramm) lett.
Jó étvágyat!
Még több kókuszgolyó receptet, ide kattintva olvashattok!
Hírlevél
Tarts velem hírleveleimben is!
Természetesen, ha úgy érzed majd, hogy nem szeretnél tőlem több levelet kapni, akkor egy kattintással leiratkozhatsz a levelek alján található linkkel.