Amikor megláttam ezt a süteményt, azonnal tudtam, hogy el kell készítenem. Számos módon ízesíthető, egy igazán dekoratív jelenség, ráadásul kelt tészta, amit amúgy is nagyon szeretek készíteni. Megláttam, s megszerettem!
Ennek a tésztája egy szimpla, natúr tészta, semmit sem kentem bele, még csak meg sem töltöttem. Viszont étcsokoládé ganache-t készítettem, amit nagy gondossággal elkentem a tetején és ráadásként -ha ez még nem volna elég- fahéjas porrá őrölt természetes édesítőszerrel hintettem meg őket.
Szóval, magas fokú gasztronómiai élmény volt számomra, az ízlelőbimbóimnak mindenképp.
A cruffin eredete
No, tehát a curffin a criossant és a muffin „házasságából” született meg, s én személy szerint nagyon hálás vagyok annak, aki ezt megálmodta. Számos módon elkészíthető, ami az ízesítést illeti. Lehet a muffin belsejét kiemelve mindenféle sűrűbb krémmel tölteni, a feltekerés előtt kakaóval, fahéjjal, akár mazsolával szórni, de akár a tetejét díszíthetjük úgy is, mint a cupcake-et.
A sütemény tésztája igényelne tojást, de én ezt kihagytam belőle, hiszen -aki régebb óta követi a blogot tudja- nagyobbik gyermekünk allergiás a tojásra.
A lenti mennyiségből nekem 10 darab cruffin készült el.
Hozzávalók:
210 gramm teljes kiőrlésű liszt
90 gramm finomliszt vagy durumliszt
20 gramm friss élesztő
40+40 gramm margarin ∼ én 25%-os zsírtartalmút használtam
190 ml tej ∼ 1,5%-os zsírtartalmút használtam
25 gramm négyszeres erejű édesítőszer
1 nagy csipet só
40 gramm 70%-os étcsokoládé
40 ml cukormentes habtejszín
őrölt fahéj + négyszeres erejű természetes édesítőszer
Elkészítése:
Robotgépem üstjébe kimértem a liszteket, a tál egyik oldalába a sót, a másik oldalába a friss élesztőt morzsoltam.
Majd megszórtam az édesítőszerrel, és rámértem 40 gramm margarint.
Elindítottam a gépet és fokozatosan adagoltam a tejet. Érdemes minden esetben a folyadékot apránként hozzáadni, hiszen a lisztek minőségétől/márkájától függően a folyadék mennyisége minimálisan módosulhat.
Egy könnyű, nem ragadós tésztát kaptam eredményül nagyjából 10 perc dagasztás után.
Lefedtem és 40 percig hagytam, hogy pihenjen, méretének duplájára növekedhessen.
Miután megkelt, enyhén lisztezett pultra borítottam a tésztát, átgyúrtam és 10 egyenlő részre osztottam. Majd ismét hagytam 10 percet pihenni az egyenlő részekre osztott gombócokat. Ezután következett a formázás.
Minél hosszabbra és vékonyabbra tudjuk kinyújtani a kiporciózott lapunkat, annál látványosabban fog mutatni a cruffin miután megsült (hiszen sok lesz a réteg).
Tehát kinyújtottam a tésztát, felolvasztottam a megmaradt 40 gramm margarint és egy ecset segítségével megkentem a lapot. (Itt megjegyezném, hogy a 40 gramm margarin irányadó mennyiség, hiszen ha hosszabbra nyújtjátok a lapot, akkor elképzelhető, hogy több zsiradékra lesz szükségetek a nagyobb méretű tésztalap miatt.)
Feltekertem, és félbevágtam a tésztát. Aztán ismét tekerés következett, méghozzá úgy, hogy a kettévágott, feltekert rúd belseje kívül legyen, hogy a lapok jól látszódjanak.
Miután feltekertem, muffin formába rakosgattam őket és ismét hagytam nekik időt pihenni, kelni. Összesen 20 percet. 20 perc alatt a sütő is felmelegedett, 180°C-ra.
Ezen a hőmérsékleten (légkeverésen) nekem 20 perc alatt készre sültek.
Miután megsültek, elkészítettem a ganache-t (azért nem hamarabb, mert langyos süteményre szerettem volna felkenni a csokoládét). Felforrósítottam 40 ml habtejszínt, amiben 40 gramm apróra vágott étcsokoládét dolgoztam el. Alaposan, hogy ne maradjanak benne darabkák.
A kihűlt süteményekre csorgattam, kentem a csokit, majd megszórtam porrá őrölt, fahéjas édesítőszerrel.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek: a kész cruffinok súlya csokival együtt 635 gramm lett nekem, ebben 1635 kalória, 47 gramm fehérje, 57 gramm zsír és 215 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 213 gramm) lett.
S ha vágynál valami gyorsra, de nagyon csokoládésra, akkor: