Enyhén citrusos, tojás-, és cukormentes torta, vaníliás krémmel töltve és bevonva, csokicsipkével.
Alapvetően tejmentes is lett volna, de elkövettem egy teljesen alapvető – ennyi idő után számomra teljesen érthetetlen- diétahibát. Kosárba került a Hulala egyik cukormentes, növényi habalapanyaga (1 literes kiszerelésű). Bizony a torta elkészítése után eszméltem rá, hogy tejfehérjét tartalmaz, minden bizonnyal leragadtam a növényi kifejezésnél és a cukormentes jellemzőnél.
Mivel ezt a tortát mindenképpen tejmentesen szerettem volna, ezért a későbbiek során valószínűleg Cocomast fogok használni. Természetesen, akinek nincs gondja a tejfehérjével, nyugodtan használjon kedvére való tejszínhabot.
Hozzávalók a tésztához:
400 gramm teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
15 gramm bambuszrostliszt (elhagyható)
15 gramm sütőpor
30 gramm négyszeres erejű édesítőszer
60 ml citromlé
50 ml olaj (nálam repceolaj)
2 evőkanál almaecet
200 ml növényi tej (én most rizstejet használtam)
Hozzávalók a krémhez:
3 dl növényi habbá verhető növényi tejszín (cukormentes)
20 gramm zselatin expressz (hidegen használható)
10 gramm négyszeres erejű édesítőszer
300 ml növényi tej (ez esetben is rizstej)
1 tasak Bourbon vaníliás zabpudingpor
15 gramm négyszeres erejű édesítőszer
Hozzávalók a csokicsipkéhez:
80 gramm 70%-os étcsokoládé
Elkészítése: kimértem a liszteket, a sütőport, és az édesítőszer. Alaposan elkevertem, majd hozzáadtam a frissen facsart citromlevet, az olajat, az almaecetet és a növényi tejet. Alaposan elkevertem és sütőpapírral bélelt tepsibe öntöttem a masszát. 24 centiméteres formát használtam. 180°C-os sütőbe toltam és 25-30 perc alatt készre sütöttem. Érdemes tűpróbát végezni, hiszen a sütő teljesítményétől függően ez az idő eltérhet.
Míg sült, majd hűlt a tészta, megfőztem a pudingot. A pudingpor csomagolásán 400 ml tejet ajánl az elkészítéshez, azonban a zabpuding amúgy hígabb állagú, mint a más, keményítős társai. Ebből kifolyólag „csak” 300 ml folyadékot használtam fel hozzá.
Miután kihűlt a puding, habbá vertem a tejszínhabot és hozzáforgattam a pudingot, illetve az expressz zselatint.
Elfeleztem a szintén kihűlt tortát, és a krém felét betöltöttem a tortába, majd bevontam a maradék krémmel kívülről is. Hűtőbe tettem nagyjából egy óra hosszára.
Közben elkészítettem a csokoládécsipkét is. 50 gramm étcsokoládét vízgőz fölött felolvasztottam, majd a maradék 30 gramm csokit hozzátörtem (a gázt már elzártam ekkora alatta). Én, folyamatos kevergetéssel igyekeztem 30-35 fokosra hűteni, majd zsákba töltöttem (természetesen lehet használni, mondjuk uzsonnás zacskót is, aminek aljára tetszésünk szerinti lyukat vághatunk). Akkora sütőpapírt vágtam le, amekkora csipkével szerettem volna bevonni a tortámat (esetemben ez most csak a fele). Tetszés szerinti formát „rajzoltam” a csokoládéval a sütőpapírra, majd vártam. Temperálásról bővebben ide kattintva olvashattok.
Akkor jó a csoki, amikor már megdermedt, de még nem roppanós. Mikor ezt az állagot elértem, a sütőpapírt felemelve a tortához (aljához) igazítottam és alját óvatosan odanyomkodtam. Szintén nagy óvatossággal igyekeztem lehúzni a papírt. A maradék csokoládét kissé megmelegítettem és a torta tetejét díszítettem. Visszatettem a hűtőbe fogyasztásig.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek: a kész tortám súlya kereken 1400 gramm lett (165 grammos súlyveszteséggel számolhattam), amiben nekem 3690 kalória, 86 gramm fehérje, 188 gramm zsír és 395 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva is ennyi) lett.
Jó étvágyat!