Levesek

Zöldborsóleves teljes kiőrlésű galuskával

Rengeteg féle zöldborsólevest ettem már életemben, Édesanyám és még Apai Nagymamám is máshogyan készíti. Azt hiszem ez is olyan étel, amire jogosan mondhatjuk a jól ismert mondást: „ahány ház, annyi szokás!”. Ettem már pirospaprika nélkül, hús nélkül, de galuskával gazdagon. Sok féle-fajta zöldséggel, de olyan is került elém, amiben a zöldség „csak” zöldborsót jelentette.

zoldborsoleves

Az én verzióm elsősorban a családom igényeihez igazodik: a gyerekek imádják a sárgarépát (a fehérrépát annyira nem), a Férjem a pirospaprikás ételeket és a vaj puhára főtt vöröshagymát, én pedig a sok galuskát. Én húst elsősorban akkor teszek bele, ha éppen csontos csirkemellet vásároltam és én magam fejtem le a húst a csontról, mert így bizony elég sok hús marad azon a csonton (ez az ügyetlenségem kifejezetten az étel előnyére válik).

Hozzávalók:

450 gramm zöldborsó

210 gramm sárgarépa

 1 fej vöröshagyma

10 ml olaj (nálam extra szűz olívaolaj)

2 darab csont (hússal „gazdagon”)

10 gramm pirospaprika

5 gramm Ataisz Natúr Vega-Mix ételízesítő (só-, és cukormentes) –ide kattintva megtekinthető

1 kávéskanál Ataisz borspótló – ide kattintva megtekinthető

1 púpozott teáskanál szárított petrezselyem

Só és édesítőszer ízlés szerint

A galuskához:

70 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt

30 gramm finomliszt

1 darab tojás

Víz + só ízlés szerint

Elkészítése: az olajra mértem a zöldborsót és a felkarikázott sárgarépát, majd egészben rátettem a meghámozott vöröshagymát. Rátettem a párolt zöldségekre a húsos csontokat, majd felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje. Fedő alatt, kis láng fölött főztem.

Amikor megpuhultak a zöldségek és a hús is szépen levált a csontról, kimertem egy evőkanálnyi forró levet, amiben csomómentesre kevertem a pirospaprikát, majd ezt visszaöntöttem a leveshez. Befűszereztem az ételízesítővel, sóval és borspótlóval.

Itt meg is jegyezném, hogy nekem, aki colitissel éli a mindennapjait nagy öröm számomra, hogy rátaláltam a borspótlóra. Azt sem tudtam, hogy ilyen egyáltalán létezik! Mivel nem igazán bírja a hasam a csípős/ „erős” ételeket, nekem ez az alapanyag tökéletes alternatíva lett és lesz a jövőben.

Közben kikevertem a liszteket, a tojással, sóval és annyi vízzel, hogy nokedlitészta állaga legyen, majd a gyöngyöző levesbe szaggattam. Pár percet hagytam még főni, majd megszórtam a petrezselyemmel és már tálaltam is.

zoldborsoleves2


Tápanyagértékek: a kész levesem súlya 4030 gramm lett, ebben 1378 kcal, 117,3 gramm fehérje, 27,9 gramm zsír és 186,6 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 177 gramm) lett benne nekem. Ezek az adatok csak tájékoztató jellegűek!

Jó étvágyat!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy