Bevezető – Étcsokoládés mascarpone torta
Az unokahúgom születésnapjára készült ez a torta, s természetesen a már számomra oly sokszor bevált és megszokott piskótareceptet használtam, illetve alakítottam át. A piskóta -ahogyan már azt tőlem megszokhattátok- zömében teljes kiőrlésű liszttel készült és négyszeres erejű édesítőszerrel.
Sajnos teljesen elfelejtettem lemérni a végsúlyt – így bár nem sok recept van a blogon, ahol nincsenek tápanyagértékek-, most ez a sütemény is azok táborát gyarapítja. ( Igaz, ezek az adatok csak hozzávetőleges értékek, tehát nyilván, akinek számolnia kell, mindenképpen ki kell számítani magának. ) Pótolom, ha még fogom pont ugyanezt sütni.
A piskóta kakaós lett, a krém pedig étcsokoládés. Én egy nappal fogyasztás előtt elkészítettem, meglátásom szerint jót tett neki, hogy pihenhetett a hűtőben. Tetejére csokoládészeleteket szórtam, talán kicsit letisztultabb lett volna, ha a holland kakaó rászórása után már nem dekorálom tovább.
Hozzávalók (22 centiméteres átmérőjű tortaformához):
6 darab tojás (L-es méretűt használtam)
55 gramm teljes kiőrlésű liszt vagy teljes kiőrlésű tönköly liszt
20 gramm finomliszt vagy durumliszt (vagy egyéb fehér)
20 gramm holland kakaópor
25 gramm négyszeres erejű édesítőszer
1 nagy csipet só
Hozzávalók a krémhez:
250 gramm mascarpone
200 ml cukormentes habtejszín
25 gramm négyszeres erejű édesítőszer
50 gramm 70%-os étcsokoládé
Elkészítése: legelsőnek bekapcsoltam a sütőt 160°C-ra (alsó-felső).
Szétválasztottam a tojásokat. A sárgáját robotgépem üstjébe tettem és magas fokozaton nagyjából 5 perc alatt krémesre kevertem. Közben a száraz hozzávalókat: liszteket, csipet sót és kakaóport kimértem egy külön tálba. Mikor a sárgája sűrű lett, következett a fehérje.
A fehérjéhez adtam rögtön a legelején az édesítőszert, majd szintén magas fokozaton felvertem. A hab akkor jó, amikor már nem esik ki a tálból, viszont nem kőkemény, mert akkor megtörik, hanem inkább krémesebb állagra hajaz. Természetesen az nagyon fontos, hogy a tál amiben a fehérjékkel készülünk dolgozni tiszta és száraz legyen!
Mikor a fehérje is felverődött, akkor a sárgáját ráöntöttem, határozott mozdulatokkal a massza alá nyúlva eldolgoztam. Majd hozzáadtam a száraz alapanyagokat. Szintén gyors mozdulatokkal, magabiztosan elkevertem.
Tortaformámba öntöttem. A tészta széleit középről kifelé húztam a forma széleihez. Így a végeredmény az lett, hogy a közepe lejjebb volt, mint a széle, de ez nem gond, mert a sütés során a közepe szépen meg fog nőni.
A már meleg sütőbe toltam és nekem 40 perc alatt készre sült.
Míg sült a torta elkészítettem a krémet, ami egyáltalán nem macerás. Legelsőnek feltettem melegedni vizet, hogy gőz fölött megolvaszthassam a csokoládét. Én kockacsokit használtam, de ha valakinek akad a kamrában legalább 70%-os csokicseppje természetesen az is használható, sőt! Tehát a csokoládét vízgőz fölé helyeztem, közben pedig a habtejszínt az édesítőszerrel habbá vertem. Mikor elérte a megfelelő állagot, hozzáadtam a mascarpone krémet. Alacsony fokozaton átkevertem a felvert tejszínnel, majd rácsurgattam a felolvasztott csokoládét. A krém el is készült. Már ekkor szépen lehet vele dolgozni az állaga tekintetében.
Miután megsült a torta konyharuhára borítottam és megvártam míg kihűlt. Félbevágtam. A krém felét betöltöttem a tortába, majd a másik felével bevontam, holland kakaóporral szórtam, tetejére habzsák segítségével formákat nyomtam. Csokoládészeletekkel hintettem.
Jó sütögetést, jó étvágyat!