Bevezetés
Rokonlátogatóba mentünk vasárnap és ilyen alkalmakor szeretek házi süteménnyel érkezni. Utólag megvallom egy gyerektársaságba inkább csokoládés süteménnyel/krémmel illett volna beállítani, hiszen a gyerekek többsége nem rajong a citromos ízért – abban mondjuk 100%-ig biztos voltam, hogy idősebbik gyermekünk nagy ívben ki fogja kerülni-. No, de azért elfogyott, a felnőttek körében sikere volt!
Többször írtam már arról hogy Mary Berry nagy kedvencem, nemcsak a konyhai munkásságát szeretem, hanem az egyre korosodó, számomra kifinomult ízléssel bíró Hölgy egész lényét. Szombat este találtam rá vaníliás muffin (vagyis ha helyesen szeretném írni cupcake) receptjére, amit tudtam, hogy el kell készítsek bizonyos/egyes alapanyagok lecserélésével.
Nem tagadom a zsiradék mennyiségét meglátva -túlzás nélkül- szívemhez kaptam, de azt is tudtam, hogy az én verziómra nem kerül(het) cukormáz. Nem tudom, hogy a hétvégi jó idő vagy mi egyéb sugallat hatására, de az első gondolatom az volt, mennyire jól néznének ki ezek a vaníliás muffinok egy enyhén citrusos, magasra ívelő krémmel s egy vékony szelet citrommal.
A gondolat tehát megszületett, másnap reggel pedig a friss harmat hűtötte le a három falatnyi süteményeket, hogy a krém is mihamarabb koronaként díszelegjen rajtuk.
De hogy mi is az a cupcake ∼ kápkék ∼ és honnan ered?
A nagy álmok hazájának, az Amerikai Egyesült Államoknak köszönhetjük, ezt a -tükörfordításban- minitortát. Az eredeti és hamisíthatatlan cupcake tésztája kell, hogy tartalmazzon vajat, tojást, lisztet és cukrot. Természetesen mehet a tetejére cukormáz, csokidara/reszelék, hab, minden amit egy normál torta tetejére is rátennénk. -írja a wikipedia.
Az én verziómban, -ami a tésztát illeti- kevesebb zsiradék került, a tetejére viszont mascarpone-tejszínhab keveréke, szóval, teljes kiőrlésű liszt, meg természetes édesítőszer ide vagy oda, ezután a sütemény után bizony illik mozogni, ha nem szeretnénk nagy popót.
Erről a süteményről eszembe is jutott Varró Dániel Testtudatosítgató című verse, amit nap mint nap mondogatok a bölcsiben is a gyereknek:
„…. ez a boka, ez a toka,
sokat eszem, az az oka.”
A lenti krém mennyiségből nekem a fele megmaradt, amit a srácoknak palacsintába töltöttem, de ha valakinek nincs palacsinta-, gofrisütés a közeli terveiben, érdemes felére csökkenteni a krém hozzávalóinak mennyiségét.
Hozzávalók
125 gramm teljes kiőrlésű liszt
55 gramm finomliszt vagy durumliszt
1 nagy csipet só
7 gramm sütőpor
1 rúd vanília kikapart belseje vagy 1 evőkanál vanília aroma
3 tojás -nálam M-es méretű-
40 gramm négyszeres erejű édesítőszer
55 ml víz
100 gramm margarin (70%-os, de ki lehetne próbálni 25%-os margarinnal vagy éppen 40%-os zsírtartalmúval is)
Krém a tetejére:
250 gramm mascarpone (ha light verziót vásárolunk még jobb)
200 ml habtejszín (cukormentes)
20 gramm édesítőszer
65 ml frissen facsart citromlé
díszítésnek citromszeletek
Elkészítése
- A margarint érdemes már legalább egy órával hamarabb kivenni a hűtőből, vagy ha ez a lépés kimarad, ∼úgy mint nálam is történt∼, akkor érdemes 15 másodpercre a mikróba tenni vagy fűtőtest segítségét kérni ez ügyben. Sütőmet légkeverésen 180°C–ra állítottam.
- A liszteket kimértem, hozzáadtam a sütőport, az édesítőszert, a tojásokat, a vaníliát, a csipet sót és a puha margarint.
- Robotgépem segítségével alaposan elkevertem, majd legvégül hozzáadtam a folyadékot is.
- Eddigre a sütőm is jelzett a megfelelő hőmérséklet elérése miatt. 10 darab szilikonos muffin formába kanalaztam a tésztát, majd betoltam őket a sütőbe, ahol 25 percig hagytam őket.
- Közben elkészítettem a krémet, ami még egyszerűbb, mint maga a muffin tésztájának előállítása ⇓
- A habtejszínt az édesítőszer kíséretében habbá vertem, majd hozzáadtam a mascarpone krémet, majd a frissen facsart citromlevet. Egy spatula segítségével átkevertem, majd habzsákba töltöttem és egy kisebb méretű csillagfejű kinyomóval díszítettem a muffinokat.
Fontos, hogy a süti mindenképpen hideg legyen a díszítés megkezdésére. Egy szelet citromot tetszés szerint felvágtam és a habba nyomtam. Szállításig/fogyasztásig hűtőben tároltam.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek a kész muffinra
a kész súlyuk 683 gramm (a krémből összesen 235 grammot nyomtam rájuk), ebben nekem 2166 kalória, 47 gramm fehérje, 155 gramm zsír és 138 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva nekem 115 gramm) benne.
Jó étvágyat!
És ide kattintva elérhető Mary Berry vaníliás cupcake receptje.
Fordított lisztarányokkal
Elkészítettem fordított lisztarányokkal (tehát 70%-ban finomliszt és 30%-ban teljes kiőrlésű liszt) ezt a muffint, viszont mivel nem volt éppen itthon mascrapone krém, így a karácsonyi sütögetésből megmaradt fél fogra elég dió felhasználása mellett döntöttem. 😏 Édesítőből xilit pluszt használtam.
Hozzávalók:
125 gramm finomliszt
55 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt
1 nagy csipet só
7 gramm sütőpor
1 rúd vanília kikapart belseje vagy 1 evőkanál vanília aroma/kivonat
3 tojás -nálam M-es méretű-
30 gramm dió durvára vágva
33 gramm xilit plusz vagy bármilyen egyéb édesítő ami a Te diétádba belefér és 160 gramm kristálycukornak felel meg
55 ml víz
100 gramm margarin (70%-os, de ki lehetne próbálni 25%-os margarinnal vagy éppen 40%-os zsírtartalmúval is)
Elkészítése megegyezik a fent leírtakkal.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek:
a kész muffinjaim súlya sütés után 491 gramm lett. Ebben nekem 1743 kalória, 107 gramm zsír, 160 gramm szénhidrát és 43 gramm fehérje lett. Tehát egy darab muffinom 49 gramm lett, ez nekem 174 kalóriát, 11 gramm zsírt, 16 gramm szénhidrátot és 4 gramm fehérjét jelentett.