Bevezető – Tejszínes kukoricaleves
Korábban mindig krémlevesnek készítettem el ezt az ételt, és házilag készített nachos-sal kínáltam, azonban úgy döntöttem kicsi ráncfelvarráson kell átesnie enne a receptnek is. Meglátásom és mai ízlésem szerint sokkal finomabb, ha nincs leturmixolva a kukorica és nachos helyett lepirított bacon szalonnával kínálom.
Maga a leves felettébb gyors felszívódású (a szénhidrátok tekintetében), mellé a zsíros bacon… hát! Úgy fogalmaznék, hogy nem életem legegészségesebb ételei között tartom számon ezt a fajta tejszínes kukoricalevest. S bár a gyerekek nagy ívben elkerülik, mi felnőttek szívesen fogyasztjuk alkalmanként.
Én, inzulinrezisztensként igyekszem rá figyelni, hogy ne csak ez legyen az ebédem (nagyon gyors felszívódású szénhidrátokat tartalmaz, a bacon szalonnából keveset szoktam rátenni és nem is a legideálisabb dolog zsírral lassítani a felszívódást ~ tanultam ezt meg Honfi Bernadett dietetikustól~), s második fogásnak általában egy zsírban szegényebb és fehérjében dúsabb főételt választok.
Régen nem, ma már gluténmentesen szoktam készíteni. Döntésem mögött nincs semmilyen ételallergia, szoktunk glutént fogyasztani, de próbálok rá figyelni, hogy legyenek rendszeresen gluténmentes étkezéseink.
Újabban szeretem megnézni, hogy egy adott étel elkészítése mekkora (anyag)költséggel jár, így most ennél a levesnél is megosztom máris, hogy én mennyivel számoltam. Ugyan energiaárakkal nem kalkulálok, de nagyságrendileg meg tudom határozni a későbbiekben menütervezésnél, hogy egy kedvezőbb vagy egy kicsit drágább összeállítású ételről van-e szó.
Kukoricából konzerveset használtam. Tudom, hogy sokan nem szeretik, viszont ez sokáig eltartható, van belőle cukormentes és mindemellett szuperédes változat és a Lidl saját márkás terméke megfizethető áron beszerezhető (249 forint egy doboz jelenleg). Édesítőszerből xilit pluszt használok újabban, ami 99%-ban xilitet 1%-ban szukralózt tartalmaz, de ebbe a levesbe nem egy számottevő mennyiség, ami felhasználásra kerül. Főzőtejszínből 10%-os zsírtartalmút tettem bele. A keményítő helyett -és ha ragaszkodunk a gluténmentességhez- használhatunk, köleslisztet, (teljes kiőrlésű) rizslisztet stb. A feltét megválasztásánál szintén kiemelten fontos erre figyelni!
Fontos megjegyeznem, hogy amennyiben gluténra érzékeny vendégünk van, akkor nagyon fontos figyelni a keresztszennyeződés elkerülésére is!
Nekem kicsivel több, mint 2 liter kész levesem lett, ez (bármilyen feltét nélkül) durván 1000 forintba került. Én adagonként 300 gramm levessel számoltam, így egy adag, alapanyagárban 130 forintot ütött meg.
Ha házi tortilla mellett tennétek le a voksotokat, akkor ide kattintva olvashattok receptet hozzá.
Hozzávalók
10 ml napraforgóolaj
90 gramm vöröshagyma (tisztított súly)
600 gramm kukorica (nettó súly)
1 csapott teáskanál curry
1 kávéskanál őrölt kömény
ízlés szerint só (nálam 10 gramm)
250 ml 10%-os főzőtejszín
30 gramm étkezési keményítő
1500 ml víz
ízlés szerint feltét: nahcos/pirított tortilla (vagy kenyérkocka) darabkák, pirított bacon szalonna
Elkészítése
- Az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pároltam az olajon. Hozzáadtam a lecsöpögtetett kukoricát.
- Felöntöttem vízzel, majd fedő körülbelül 20 percig főztem, közepes hő fölött.
- Majd meghintettem a sóval, curryvel és köménnyel.
- A főzőtejszínbe mértem a keményítőt, majd csomómentesre kevertem. A hőkiegyenlítés miatt néhány merőkanál forró levest átmertem a keményítős főzőtejszínhez, majd ezt öntöttem a lábos leveshez.
- Egy utolsót hagytam gyöngyözni, mielőtt tálaltam.
Természetesen botmixerrel pürésíthetjük is, ha krémlevesként fogyasztanánk. Bátrabbak adjanak hozzá chilit, ha nem gond a csípősség az ételben.
Jó étvágyat!
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek:
2300 gramm lett a kész levesem, ebben nekem 1079 kalória, 29 gramm fehérje, 51 gramm zsír és 121 gramm szénhidrát lett benne.
A recept/cikk tartalmaz termékre mutató közvetlen linket, de egyik sem fizetett reklám.