Quiche története
A quiche a francia konyha tradicionális étele, azonban eredete Németországhoz köthető. Az 1940-es évek után népszerűvé vált Angliában, majd az 50-es évek környékén meghódította Amerika lakosságát is.
Tésztája omlós-, vagy leveles tészta. A quiche perem viszonylag magas, jellemzően sós étel, melyet hidegen/melegen egyaránt felszolgálnak.
Számos quiche-féle létezik, népszerűségét annak is köszönheti, hogy megtölthető akár maradékkal (sült hús, tenger gyümölcsei, zöldségek stb.) Az eredeti quiche lorraine nem tartalmaz mást csak tejszínt, tojást és szalonnát. *
Én ezen most saját változatomban módosítottam, mert a héten már ettünk szalonnás ételt és nem szerettem volna egymás után zsiradékban ennyire gazdag ételeket a menünkön. Azért némi reszelt sajtot szórtam rá és paradicsomos, cukkinit is karikáztam a tetejére. Azonban ez a recept csupán útmutatóul szolgál, kísérletezzetek bátran!
A zsiradék a tésztámban 25%-os margarin, a zsírmennyiség csökkentése érdekében döntöttem így. Nyilván ez módosítható, persze akkor a lenti irányadó, tápanyagértékek is változni fognak.
Hozzávalók
A tésztához
140 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt
60 gramm finomliszt vagy még jobb, ha akad durumliszt
110 gramm margarin -25%-os zsírtartalmú-
két nagy csipet só
A töltelékhez
1 evőkanál zsiradék (nálam ez esetben is 25%-os margarin)
1 kisebb fej vöröshagyma (pucolt súlya nálam 70 gramm)
250 gramm sonka (nálam csirkemell)
100 gramm tejföl ( 12%-os) vagy Skyr sovány sajtkrém 0,1%-os zsírtartalmú
100 gramm főzőtejszín (10%-os)
80 gramm paradicsom (szeletelve)
50 gramm cukkini (szeletelve)
5 darab tojás
100 gramm reszelt sajt (nálam karakteresebb ízvilágú Carski)
ízlés szerint só és őrölt, fekete bors
a forma kikenéséhez kevés zsiradék
a tészta sütéséhez valamilyen (száraz) hüvelyes
köretnek: salátakeverék
Elkészítése
1. Elsőnek a tészta hozzávalóit mértem ki. A lisztekhez adtam a margarint, a két nagy csipet sót és viszonylag gyorsan összedolgoztam a hozzávalókat. Félretettem kicsit pihenni.
2. Bekapcsoltam a sütőt 180°C-ra.
3. Apró kockákra vágtam a vöröshagymát és egy evőkanál zsiradékon megpároltam őket.
4. A sonkát szintén felkockáztam és a hagymához adtam.
5. Kikevertem a tejfölt, a főzőtejszínt és a tojásokat. Majd megszórtam sóval, borssal.
6. Piteformámat (28 centiméter átmérőjű) vékonyan kikentem zsiradékkal és az eddig pihent tésztámat kinyújtottam. Úgy, hogy pereme legyen, hiszen a cél az lenne, hogy a töltelék a tésztán belül maradjon. A tésztával bélelt formába lencsét öntöttem és sütőbe toltam 10 percre.
7. Felvágtam vékony szeletekre a paradicsomot, cukkinit és lereszeltem a sajtot.
8. A vöröshagymás-sonkás keveréket a tejfölös-tejszínes szószhoz kevertem. Majd a 10 perc sütési idő letelte után a lencsét kiszedtem az elősütött tésztából, és a sonkás-tejfölös szószt öntöttem bele.
9. Tetejére rakosgattam a paradicsom-, és cukkiniszeleteket, majd megszórtam reszelt sajttal is. Ízlés szerint teteje szórható zöld fűszerrel is.
10. Sütőbe toltam és 40 perc alatt aranybarnára sütöttem.
11. Friss salátával, cukkiniszeletekkel és olívabogyóval tálaltam.
TIPP
- Ha nagyon nem szeretne összeállni a tésztánk, akkor használhatunk a lazításhoz egy kevés vizet vagy egy tojást.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a kész ételem súlya (saláta nélkül) 1125 gramm lett, ebben nekem 2301 kalória, 130 gramm fehérje, 124 gramm zsír és 158 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 134 gramm) lett.
Jó étvágyat!
Hírlevél
Tarts velem hírleveleimben is!
Hetente, maximum egyszer elküldöm Neked a hét legfrissebb bejegyzéseit és receptjeit. Természetesen bármikor leiratkozhatsz a levelek alján található linkre kattintva.