Hentes tokány durum szarvacskával

Hentes tokány durum szarvacskával
hentes-tokany-cukormentes pinit

Hentes tokány durum szarvacskával

Tokány iránti rajongásunk mit sem csökkent az elmúlt időszakban, s a temesvári-, valamint a borsos verziók után most a hentes-változat került terítékre.

Korábban is írtam, sajnos nem egy alakbarát ételről van szó, hiszen mindegyik alapját képzi a szalonna, ellenben nagyon finom -igazságtalanság 😀 -. Most durum tésztára esett a választásom a köret kapcsán, de meglátásom szerint a nokedli vagy éppen a rizs is kiváló választás mellé.

Maga a tokány alapvetően gluténmentes, így ha a köretválsztás során rizs mellett döntünk, akkor gluténmentes ételt szolgálhatunk fel. Természetesen a keresztszennyeződés elkerülésére kiemelten kell figyelni, ha a megvendégeltek között akad gluténra érzékeny!

Én most sertéstarjából készítettem, sűrű és rövid lével, csíkokra vágott hússal. Picit több szalonna került alá az én esetemben mint terveztem, mert a 20 dkg helyett 25 dkg szalonna került a mérlegre. Egyrészt nem szerettem volna problémázni a Hölgynek ezen, másrészt apalvetően nem szoktunk leülni „szalonnázni“, így tudtam, ha nem használom fel, annak pazarlás lesz a vége.

Egész évben készíthető, nincs olyan összetevője, amely alapján szezonálisnak lehetne mondani. Kezdő konyhatündérek is bátran elkészíthetik, hiszen nekem is sikerült, másnak is fog!

Nehézség: Kezdő Főzési/sütési idő 60 min Teljes Idő 1 óra
Adag: 4 Kalóriák: 2907
Legjobb évszak: Megfelelő egész évben

Hozzávalók

Hozzávalók a körethez

Elkészítése

  1. Hosszú csíkokra vágtam a szalonnát, majd kis hő fölött pirítani kezdtem őket. 

  2. Majd szintén vékony szeletekre felvágtam a vöröshagymát, összezúztam a fokhagymákat is. Mikor a szalonna zsírt eresztett, elsőnek a vöröshagymát, majd miután az üvegesre párolódott, a fokhagymát is hozzáadtam. 

    Érdemes a fokhagyma hozzáadása után többször átkavarni, figyelni rá, mert a fokhagyma gyorsan meg tud égni!
  3. Felcsíkoztam a tarját is, majd a hagymás-szalonnás egyveleghez adtam. 

  4. Felöntöttem nagyjából 600 ml vízzel és fedő alatt, kis láng fölött hagytam puhává főni a húst.

  5. Időnként átkverertem, majd miután megpuhultak a húsdarabok, hozzáadtam a paradicsomopürét is. 

  6. Megszórtam sóval, borssal és a csipet édesítőszerrel. Addig hagytam főni, míg el nem főtt a leve, sűrű lé maradt rajta. 

  7. A tésztát forrásba lévő vízbe öntöttem és 10-12 perc alatt készre főztem. Leszűrtem, 1 evőkanál extra szűz olívaolajjal meglocsoltam, sóval megszórtam és átkevertem. 

  8. Forrón tálaltam. 

Táplálkozási adatok

Adag ~100 gramm


Mennyiség adagonként
Kalóriák 242.09kcal
% Napi érték*
Teljes zsír 17.5g27%
Telített zsír 4.6g23%
Transzzsír 0.09g
Koleszterin 54.7mg19%
Nátrium 356.4mg15%
Kálium 255.8mg8%
Összes szénhidrát 2.9g1%
Élelmi rost 0.19g1%
Cukrok 0.52g
Fehérje 16.6g34%

* A százalékos Napi Érték a 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi érték magasabb vagy alacsonyabb lehet, a kalóriaigénytől függően. A táblázatban szereplő adatok irányadó/hozzávetőleges értékek, azoknak pontosságáért felelősséget, a szerző nem vállal.

Megjegyzés

A táblázatban szereplő tápanyagértékek irányadó értékek, és 100 grammra vetítve szerepelnek. 

A hentes tokány  teljes súlya főzés után nekem 1201 gramm lett. Glikémiás indexe 10% körüli lett. 

Kulcsszavak: húsos fogás, tojásmentes, cukormentes, gluténmentes, tejmentes,

Elkészítetted ezt a receptet?

Ha kedvedet lelted az elkészített ételben és szívesen megmutatnád, használd a #finomatmaskepp hashtaget Instagrammon, hogy mindannyian láthassuk gasztronómiai sikeredet! 

Tetszik a recept, de most nincs időd elkészíteni? Mentsd el magadnak későbbre!

pinit
Receptkártya készítője Delicious Recipes
balazsne_zsuzsi_finomat_maskepp
Zsuzsi

Szia!
Zsuzsi vagyok. :) Inzulinrezisztenciával 2011-ben, colitis ulcerosa-val 2016-ban diagnosztizáltak. Évekig, a sokak által jól ismert szénhidrátdiéta szabályai szerint étkeztem, azonban a colitis miatt rosszul tolerálom a durva rostokat, így a bélrendszerem egészsége miatt (és mert leginkább rémiszt a sztómazsákkal való élet gondolata), többek között a teljes kiőrlésű búzaliszt mennyiségét drasztikusan le kellett csökkentenem étrendemben. Így jelenleg 70%-ban fehér liszteket, 30%-ban teljes kiőrlésű liszteket fogyasztok, valamint hozzáadott cukormentesen étkezem.
Légy üdvözölve a Finomat másképp blogon!
Baráti öleléssel,
Zsuzsi

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy