Bevezető – Milánói spagetti
Honnan származik?
Próbáltam utánajárni, melyik ország gasztronómiájának köszönhetjük a milánóit. Persze, első blikkre azt mondtam, naná, hogy olasz! biztosan Milánóhoz kapcsolódik. Tévedtem! Azt olvastam, hogy a gombával, sajttal és paradicsommal készülő milánói a francia gasztronómia jóvoltából alakulhatott ki. Míg a milánói szelet, amelyet rántott borjúval tálalnak, leginkább osztrák eredetű. Viszont a franciák is elsősorban makaróni tésztával készítik, összesütve. Hogy nálunk ez az étel spagetti tésztával is ismert, talán a magyar konyha sajátossága. Ha esetleg van bővebb információtok ezzel kapcsolatban, kérlek írjátok meg nekem üzenetben, vagy itt, hozzászólásban! További receptek a blogon francia konyha témakörben, itt.
A Férjem kérésére ez most spagetti tésztával készült, de az alap -ha minden igaz- ugyanaz, tehát ha Nektek a makaróni tészta szimpatikusabb, bátran válasszátok azt!
Mi került nálam bele?
Vannak akik füstölt marhanyelvvel készítik, én sertéssonka mellett döntöttem. Az én nyúlszívű hozzáállásom ne tántorítson el Titeket az étel marhanyelves változatától! Szerintem henteseknél és nagyobb üzletláncok húsos pultjaiban lehet kapni. Gombából barna csipetkét használtam. Most csupán egy konzerv aprított paradicsomot adtam hozzá, de következő alkalommal az aprított paradicsom mellett fog rákerülni külön paradicsompüré is, azt hiszem.
Mennyibe került az elkészítése?
Nekem ~2300 gramm kész ételem lett, ez körülbelül a felhasznált alapanyagok tekintetében ~1800 forintunkba került (2023 augusztus). Természetesen ebben nincsenek benne a járulékos költségek: szállítás, idő stb. A barna csiperkegombához pont akcióban jutottam hozzá, tésztából saját márkásat választottam. Sonka a Lidl-ből került a bevásárlókocsinkba.
Tejterméket tartalmaz! Kezdő konyhatündéreknek is sikerélményük lesz vele! Egész évben készíthető.
Milánói spagetti
Hozzávalók
Elkészítése
-
Legelősnek feltettem a vizet egy nagy lábosban forrni a spagetti tésztának.
-
Majd egy másik lábosba kimértem 20 gramm zsiradékot. Mikor a zsiradék felmelegedett hozzáadtam az apró kockára vágott vöröshagymát.
-
Majd alaposan megmostam a gombákat és felvágtam őket. Majd a sonkaszeleteket is vékonyra szeltem.
Julienne-re is vághatjuk a gombát, úgy talán dekoratívabb lesz az ételünk a tányéron. Azoknak, akik esetleg még nem találkoztak ezzel a vágási technikával: semmi bonyolultra nem kell gondolni! Vékony, hosszabb csíkokra vágjuk az alapanyagot, mikor julienne vágásról beszélünk. Magyarul: gyufaszál alakúra. -
Közben felforrt a víz, így a spagetti tésztát félbetörtem és a lobogó vízbe tettem. A csomagolásán lévő utasítások alapján megfőztem. Majd leszűrtem. Egy másik serpenyőbe tettem a maradék 20 gramm margarint, amit felmelegítettem. Majd ráöntöttem a megfőtt tésztát 4 gramm só kíséretében és alaposan átforgattam hő fölött. Majd pár perc után félretettem.
-
Ekkor visszatértem a mártáshoz: az üvegesre párolódott hagymákhoz adtam a felvágott gombát, majd sonkát is. Nagyjából 10 percig pároltam együtt őket. Megszórtam a maradék 4 gramm sóval és őrölt borssal. Mikor megpuhult a gomba, ráöntöttem a konzerv aprított paradicsomot is. Hagytam, hogy egy utolsót gyöngyözzön az alap.
-
Végül a gombás-sonkás-paradicsomos szószt ráöntöttem a kifőtt, zsiradékon átforgatott spagetti tésztára. Pici reszelt sajttal és friss bazsalikommal tálaltam.
Adag 6
- Mennyiség adagonként
- Kalóriák 113kcal
- % Napi érték*
- Teljes zsír 2.69g5%
- Telített zsír 0.3g2%
- Transzzsír 0.3g
- Koleszterin 0.2mg1%
- Összes szénhidrát 17g6%
- Élelmi rost 0.23g1%
- Cukrok 0.56g
- Fehérje 4.9g10%
* A százalékos Napi Érték a 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi érték magasabb vagy alacsonyabb lehet, a kalóriaigénytől függően. A táblázatban szereplő adatok irányadó/hozzávetőleges értékek, azoknak pontosságáért felelősséget, a szerző nem vállal.
Megjegyzés
A fenti táblázatban (és a blogon miden egyéb helyen) szereplő tápanyagértékek csupán irányadó/hozzávetőleges adatok! Kérlek ezt mindenképpen tartsátok szem előtt! Nagyjábóli glikémiás indexe a kész ételnek 15% körüli.