bejgli_cukormentes
Egyéb édességek Sütemények

Bejgli- Édesanyám után szabadon

Bevezető

A bejgli eredetileg Szilézia vidékéről származik és ez a sziléziai kalácsfajta a 14. század óta ismert Európában. Az elmaradhatatlan karácsonyi sütemény neve német eredetű és eredeti hajlított, patkó alakú formájából származik. A bejgli (németül beugen = meghajlít, mohnbeugel = mákos kifli/bejgli) osztrák közvetítéssel érkezett hazánkba és terjedt el a 19. század második felében. Magyarországon ekkortól kezdték német divat szerint ünnepelni a karácsonyt. Diós vagy mákos patkó változatban is ismert. Kezdetben családi ünnepek süteménye volt, majd a reformkortól kezdve fokozatosan felváltotta a hagyományos karácsonyi kalácsot.” – írja a wikipedia.

Ezt a bejgli receptet Édesanyámtól kaptam –tavaly a Mamám félét sütöttem-, nagy sikere volt itthon. Nem restellem bevallani, hogy bizony idén a recept megszerzése óta, már másodszor sütöttem meg, ugyanis igen megrepedt a teteje, nekem pedig minden álmom az volt, hogy szép repedésmentes legyen. A Férjem megnyugtatott mind a két alkalommal, ennek így kell kinéznie, és óva intett, nehogy itt „elkísérletezzem” a jó bejglijét…

Az alapanyagokon éppen csak annyit módosítottam, hogy egy zömében lassú felszívódású liszteket tartalmazó, cukormentes bejglit kapjak. Az arányokat igyekeztem megtartani, ezúton is köszönet Anyukámnak a receptért. Az Ő tájékoztatása alapján ebből kettő rúd sütemény készíthető el.

Hozzávalók

320 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt

30 gramm bambuszrostliszt (ha nincs, nem gond, használjunk helyette teljes kiőrlésűt. A bambuszrostliszt, rost lévén lassítja a szénhidrátok felszívódását.)

150 gramm finomliszt

250 gramm margarin

20 gramm friss élesztő

20 gramm négyszeres erejű, természetes édesítőszer

260 ml 1,5%-os tehéntej (ezt kiválthatjuk cukormentes tejszínnel, de akkor változni fog a tápanyagérték is. Édesanyám 200 ml tejjel készíti, azonban ez a lisztek cseréje miatt, ide kevés volt)

2 db tojássárgája + 1 a kenéshez (a megmaradt fehérjékből készíthetünk akár habcsókot is)

Töltelékek

Diós

250 gramm darált dió

25 gramm négyszeres erejű, természetes édesítőszer

150 ml tehéntej (Édesanyám szerint 100 ml kell hozzá, nekem így száraznak tűnt)

Mákos

200 gramm darált mák (Édesanyám receptje szerint, 250 kellett volna bele, de én csak ennyit használtam)

25 gramm négyszeres erejű, természetes édesítőszer

150 ml tehéntej (Édesanyám szerint 100 ml kell hozzá, nekem így száraznak tűnt)

Elkészítése

  1. a liszteket kimértem a robotgépem üstjébe, majd belemorzsoltam az élesztőt, a puha margarint, az édesítőszert és a tojást.
  2. Miközben dolgozott a gép, a langyos tejet lassan adagoltam. Egy nagyon jó állagú tésztát kaptam,  nagyon könnyű volt vele dolgozni.
  3. Enyhén beliszteztem a tetejét és lefedve 45 percig kelesztettem.
  4. Míg kelt, a töltelékeket kikevertem.
  5. Miután duplájára kelt, kétfelé osztottam a tésztát és lisztezett felületen téglalap alakúra nyújtottam.
  6. Megtöltöttem őket, igyekeztem, hogy egyenletesen eloszlassam a belevalót. Nem túl szorosan feltekertem és sütőpapírral bélelt tepsibe tettem.
  7. Megkentem őket egy tojássárgájával, alaposan megszurkáltam őket.
  8. Előmelegített sütőben közepes hőfokon (körülbelül 180°C) 25 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek

Mákos: a kész mákos bejgli súlya 921 gramm lett, ebben 2860 kalória, 83,3 gramm fehérje, 178,2 gramm zsír és 216,8 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 216,1 gramm) lett benne.

Diós: a diós bejgli súlya sütés után 898 gramm lett, ebben 3436 kalória, 79,8 gramm fehérje, 265,4 gramm zsír és 201,7 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 166,7 gramm) lett benne.

Jó étvágyat és Áldott Karácsonyt Nektek!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy