Bevezető
Ezt a nagyszerű almás pite receptet itt találtam, és némi módosítással már nekem/nekünk is ehetővé vált. A lisztek 70%-a teljes kiőrlésű búzaliszt, a maradék 30% finomliszt és ahogy az a blogon található többi receptnél, itt is cukormentes -természetes édesítőszerrel készült- süteményről van szó.
Hozzávalók a teljes kiőrlésű almás pitéhez
Hozzávalók az almás töltelékhez
750 gramm tisztított alma
ehhez ízlés szerint fahéj és 20 gramm négyszeres erejű édesítőszer
Hozzávalók a tésztához (22×30 centiméteres tepsihez az én esetemben)
210 gramm teljes kiőrlésű liszt
90 gramm finomliszt vagy durumliszt
95 gramm margarin– nálam 25%-os zsírtartalmú-
15 gramm négyszeres erejű édesítőszer
10 gramm sütőpor
1 db tojás ‘L’-es tojás -60 gramm- + 1 db a kenéshez (a tésztából elhagyható)
90 ml 1,5%-os tej – a lisztek őrlésétől és márkájától függően ez változhat, volt, hogy nekem egyáltalán nem igényelt extra folyadékot-
Elkészítése
1. Az almákat megpucoltam, lereszeltem és édesítővel-fahéjjal felfőztem.
2. Majd összegyúrtam a tészta hozzávalóit. Liszteket, sütőport, édesítőszert kimértem, margarint kezeim között lisztekkel elmorzsoltam. Hozzáadtam a tojást, majd fokozatosan a folyadékot is. Nagyjából 15-20 percre félretettem pihenni. Egy konyharuhával érdemes lefedni, hogy semmiképpen se száradjon ki a tésztánk teteje.
3. A tésztát megfeleztem, enyhén lisztezett felületen a tepsim méretére nyújtottam őket. (22 cm x 30 cm)
4. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyeztem a sodrófa segítségével a tészta egyik, kinyújtott felét, majd rátettetem a felfőzött almát.
5. Majd ráhelyeztem az utolsó tésztalapot is.
6. Az almákra kerülő, kinyújtott tésztalapot alaposan, sűrűn megszurkáltam, majd egy felvert tojásból, ecset segítségével megkentem. Előmelegített, 180 fokos sütőben 30 perc alatt készre sütöttem.
TIPP
- ha az almánk főzés után nagyon sok folyadékot eresztene, érdemes lecsöpögtetni egy szűrő segítségével
- ha nem engedett sok folyadékot, és nem is szűrjük le, akkor érdemes -ha van- teljes kiőrlésű tönkölydarát vagy búzadarát ~ nagyjából 1 evőkanálnyit ~ a fahéjas-alma alá szórni, hogy biztos, ami biztos a folyadékot felszívja
- a fahéj mellé adhatunk a reszelt almához egy kávéskanálnyi őrölt gyömbért és akár vanília kivonatot / rúd vanília kikapart belsejét is
- a tésztához a rosttartalom növelése érdekében keverhetünk 1 evőkanál korpát (zabkorpa, búzakorpa)
- ha csak a szénhidrát-mennyiséget szükséges számolnunk (tehát a kalóriát+zsírt nem feltétlen), akkor egy kevés darált vagy durvára vágott diót is keverhetünk az almát töltelékbe
- én 25%-os zsírtartalmú margarint használtam fel, hogy ne szálljon el a zsír-, és kalóriatartalma az almás pitének, de természetesen működik magasabb zsírtartalmú zsiradékkal is, viszont ez utóbbi esetben elképzelhető, hogy kevesebb folyadékra lesz szükséges (alacsony zsírtartalmú margarinok magas víztartalommal bírnak). Meg persze omlósabb lesz a tészta 😉 Kompromisszumos megoldás lehet egy 40-50%-os zsírtartalmú zsiradék is akár.
Almás pite variációk
- Ha vegán pitereceptet keresel, akkor ide kattintva találsz a Finomat másképp blogon.
- Ha kipróbálnád a tejszínes almás pite, mandulával szórva receptet, akkor ide kattints.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
A kész, megsült süteményem súlya 1273 gramm lett, ebben 1742 kalória, 45 gramm fehérje, 337 gramm zsír és 304 gramm szénhidrát ( a szénhidrát diéta szabályai szerint számolva 297 gramm) lett nekem.
Jó étvágyat!
.
N. Melinda is elkészítette:
Mióta nem tudok nagyobb mennyiségű teljes kiőrlésű lisztet (durva rostokat) fogyasztani, azóta 30-70% (fehér liszt javára), illetve 50-50%-os arányban készítem (aktuális egészségügyi állapotomtól függ):
Körtés-almás pite cukormentesen
Ismét 70% finomliszt és 30% teljes kiőrlésű búzaliszt felhasználásával készítettem el ezt a pitét, viszont a töltelék alma és körte lett.
Újabban meg szoktam nézni, hogy az éppen aktuális árak mellett, mennyibe került az adott étel elkészítése (energiaárakkal nem számolok). Nem tettem ezt most sem másképp. Körtéből és almából az éppen kedvező áron beszerezhető fajtát vettem, minden más alapanyagból saját márkás került kezeim közé. Sütés után 1193 gramm lett a kész süteményem, melynek -jelenleg- a teljes alapanyagköltése nálam, durván 800 forint lett.
Hozzávalók
210 gramm finomliszt vagy durum
90 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt
70 gramm margarin– ez esetben 70%-os-
10 gramm (a tésztába) + 15 gramm (a töltelékhez) xilit plus – bármilyen édesítő használható-
10 gramm sütőpor
1 db tojás ‘L’-es tojás -60 gramm- + 1 db a kenéshez
90 ml 2,8 %-os tej -ez a mennyiség némileg változhat a lisztek márkájától, őrlésétől függően-
350 gramm alma
350 gramm körte
1 csapott teáskanál őröl fahéj
Elkészítése
Elkészítése teljes mértékben megegyezik a fent leírtakkal.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
tehát a kész sütemény súlya 1193 lett, ebben nekem 1973 kalória, 60 gramm zsír, 32 gramm fehérje és 263 gramm szénhidrát lett.
Csak finomliszttel, édesítőszerrel készítve:
@balzsnzsuzsi Almás pite 🍎 🍂 Sziasztok! 🤗 Nálunk tipikusan őszi-téli sütemény az almás pite. Én hozzáadott cukormentesen szoktam készíteni magunknak, ajándékba viszont számtalanszor sütöttem a cukros változatát. Sokszor keverem körtével 🍐 Ti hogyan készítitek? Hogyan szeretitek? #pite #neked #foryou #fyp #recept #sütemény #ősz