palócleves
Levesek

Mikszáth Kálmán, a „legnagyobb palóc” levese

Mikszáth Kálmán, a „legnagyobb palóc” levese

Több monda is létezik a palócleves eredete kapcsán. A legelterjedtebb szerint elsőnek Gundel János készítette, és Mikszáth Kálmánról nevezte el, akit a „legnagyobb palócként” is emlegettek, egy megnyitó kapcsán. Más hiedelem szerint szintén Gundel János készítette egyenesen Mikszáth Kálmán kérésére születésnapja alkalmából még 1892-ben. Azonban az egész biztos, hogy nevét nem a palócokról kapta! – forrás.

Akárhogyan is történt valójában, én roppantul hálás vagyok érte és azt hiszem, ezzel nem vagyok egyedül.

Az én verzióm még nem az újabb, ma már egyre divatosabb savanykás változat, tehát én nem teszek bele sem citromot, sem ecetet, sőt kaprot sem. Viszont van, hogy pirospaprikával (alapvetően így kellene), és van, hogy pirospaprika nélkül készítem. Ha gluténmentesen készítem, akkor tápióka keményítőre szoktam cserélni a teljes kiőrlésű búzalisztet, de természetesen működik más gluténmentes liszttel is (teljes kiőrlésű barna rizsliszt, hajdinaliszt, kölesliszt stb.)

Hozzávalók

10 ml olaj (nálam extra szűz olívaolaj, de természetesen napraforgóolaj is tökéletes)

1 közepes vöröshagyma (nekem 130 gramm tisztítva)

3 kisebb fej burgonya (nekem tisztítva 330 gramm)

480 gramm tisztított hús (általában sertéscombot használok, azonban most csirkemell került bele)

150 gramm 12%-os tejföl (én a krémesebb fajtát szeretem)

40 gramm teljes kiőrlésű liszt /vagy akár gluténmentes + 15 gramm pirospaprika

30 gramm tisztított fokhagyma

250 gramm zöldbab

Fűszerek: 1 evőkanál ételízesítő (nálam Reform Vito), ízlés szerint bors, babérlevél, majoranna, 1 nagy csipet négyszeres erejű édesítőszer

víz

Elkészítése

a kockára vágott vöröshagymát üvegesre pároltam az olajon, majd hozzáadtam a már felkockázott húst, majd fokhagymát és a többi fűszert. Fedő alatt, kicsi láng felett pároltam, míg kérge lett a húsnak.

Majd ráöntöttem a kockára vágott burgonyát, illetve zöldbabot. Megszórtam pirospaprikával. Felöntöttem vízzel, majd fedő alatt tovább főztem, míg minden megpuhult.

Közben kimértem a tejfölt, hozzáadtam a lisztet és csomómentesre kevertem. Hozzáadtam a forró leves levéből a hőkiegyenlítés végett, utána pedig hozzákevertem a lisztes tejfölt a leveshez. Befűszereztem. Még egy utolsót hagytam forrni, mielőtt elzártam a tüzet alatta.

palócleves-mikszáth


Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek

a kész levesem súlya 3905 gramm lett, ebben 1392 kalória, 125,1 gramm fehérje, 42,6 gramm zsír és 129 gramm (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 119,7 gramm) szénhidrát lett benne nekem.

Jó étvágyat!

palócleves_finomat_maskepp

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy