tejmentes-tojasmentes-kalacs
Egyéb reggeli finomságok Pékáruk Vegán receptek

Böjti kalács, cukormentesen

Bevezető

Tej-, tojás-, és cukormentes kakaós kalács. Tehát vegán, zömében lassú felszívódású szénhidrátokkal, banános ízesítésű holland kakaóporral.

Pénteki napra húsmentes napot terveztünk és ezeken a napokon nekem a legnagyobb fejtörést általában a reggeli okozza. Természetesen a húsmentes gondolatra elsőnek rögtön rávágom, hogy akkor zabkása, de bármennyire is szeretjük és tekintve, hogy én reggelente gyümölcsöt nem eszek, igen hamar unalmassá tud válni (bár meg kell hagyni, darált dióval, esetleg kevés chia maggal sokáig verhetetlen kategória). Így maradt a másik, amolyan jolly joker, a kalács.

Több kalács recept is található már a blogon (ide kattintva elérhetőek), azonban Tomikánk halmozott ételallergiájának kiderülése óta még nem készítettem. Most ennek is eljött az ideje, és a megmaradt kalácsból (mert fog ez egészen biztos) pedig vegán mákos vagy diós guba fog készülni.

Természetesen ez nem olyan állagra, mint a tejes-tojásos változat, és a tojás hiánya miatt nem is fényes a külseje, de ha valakinek akár ételallergia vagy belső elhatározás okán nem ehető a tej/tojás, azoknak egy kis sovány vígasz nyújthat ez a kalácsrecept.

Hozzávalók

350 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt (természetesen használhatunk helyette teljes kiőrlésű tönkölyt is)

150 gramm durumliszt

10 gramm búzasikér (elhagyható)

10 gramm búzacsíra 

10 gramm bambuszrost liszt (elhagyható)

25 gramm friss élesztő

25 gramm négyszeres erejű édesítőszer

70 gramm margarin (most 70%-os zsírtartalmút használtam, de nem vegán verziót többször sütöttem már 25%-os zsírtartalmúval és azzal is működik)

1 nagy csipet só

10 gramm holland kakaópor (most banános ízesítésű)

200 ml cukormentes kókusztej + 150 ml víz

Elkészítése

  1. Robotgépem üstjébe kimértem a liszteket, majd rámértem a búzacsírát, a nagy csipet sót, édesítőszert, sikért, végül rámorzsoltam az élesztőt is. (Ügyeljünk rá, hogy az élesztő és a só ne kerüljön közvetlen egymás mellé!)
  2. Alacsony fokozaton dolgoztattam a gépet, majd a puha margarint rákockázva hozzáadtam.
  3. Mikor már nem találkoztam margarindarabkákkal, a langyos növényi tej és víz keverékét lassanként adagoltam a száraz alapanyagokhoz.
  4. Egy könnyű állagú tésztát kaptam nagyjából 8 perc magas fokozatú dagasztás után.
  5. A tésztámat kettő egyenlő részre osztottam, majd az egyik felét enyhén lisztezett felületen kézzel átgyúrtam és lefedve 40 percet kelesztettem.
  6. A másik tésztához hozzámértem a kakaóport, majd alaposan átgyúrtam.
  7. Mikor szép barna színű lett mindenhol, ezt lefedtem és 40 percet hagytam pihenni.
  8. Mikor duplájára keltek a tészták, hosszúra sodortam és most kivételesen csak kettőbe csavartam a szálakat. Konyharuhával lefedve a tepsin újabb 20 percet hagytam pihenni.
  9. Hideg sütőbe toltam és 180°C-on 30-40 perc alatt készre sütöttem,

volna,

ha időközben a kisebbik gyermekünk Botond, egy óvatlan pillanatban (fogalmam sincs pontosan mikor), nem vette volna 250°-ra a sütőt. Én kissé megfázva nem is éreztem, hogy egyre kellemetlenebb illatok terjengtek a lakásban, a Férjem hívta fel a figyelmemet, hogy talán valami nem stimmel a kaláccsal.

Értetlenkedtem is, hogy nem lehet, hát 25 perc alatt nem ég meg a kalács. Mire észrevettük, hogy 250°C-on sül éppen. Szerintem még időben kivettük, nem égett meg, éppen csak barnább lett a teteje. Tanulság: nagyon kell figyelni, Botondunk imád(na) sütni! 🙂

Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek

950 gramm lett (61 gramm anyagveszteséggel számolhattam), amiben nekem 2349 kalória, 75 gramm fehérje, 66 gramm zsír és 334 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 327 gramm) lett.

Jó étvágyat!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy