Bevezető
Ennek a receptnek az ötletét a Húgomék adták. Ők ugyanannyi sajtot tesznek a masszába, mint amennyi maga a darált hús, de mielőtt elkészítettem volna, rá kellett döbbenjek, hogy akármilyen finom is lehet úgy, egyszerűen nem szívesen látnám viszont, azokat a tápanyagértékeket a napi étrendemben -így se semmi!-. De azért is írtam ezt le, hogy amennyiben kedvet érzel kipróbálni a fele-fele arányt, ne habozz, a Tesómék áradoztak róla! Viszont, ha tanácsolhatom és lehetőségeid engedik, legalább light sajtot válassz.
Ám a lenti arányokkal is nagyon finom lett! No, már most fel kell hívjam rá a figyelmet, hogy ez az étel nem a pikk-pakk elkészül kategória, cserébe akár egy ünnepi asztalon is szépen megállná a helyét! Az elkészítését nehéznek nem mondanám, inkább kicsit hosszadalmas (formázni, panírozni, rántani…)
Meglátásom szerint már a darált húsgolyó rántva is nagyon szuper ötlet, de hogy ezt még sajt is kíséri! Amúgy sajtfüggő vagyok, tehát rögtön tudtam, hogy ez az étel, AZ étel lesz! A Sógorom azt mondta, hogy Ők nem nagyon fűszerezik, ellenben már a sütés előtti napon bekeverik a húsmasszát és hűtőben hagyják pihenni, érlelődni az ízeket.
Én ritkán vagyok ennyire előrelátó! Szóval komótosan előző nap annyira volt lendület bennem, hogy a húst kivegyem a fagyasztóból, s így másnap biztos, ami biztos, megfűszereztem!. <30%-os zsírtartalmú darált sertéshúst használtam, persze ha a bevásárlókocsinkba a bűvös zsírban szegényebb változat kerül(ne), az nagyon jó dolog!
Hogy tovább tetézzem ezt a tápanyag dolgot, végül még egy kukoricasalátát is kikevertem mellé! Gondoltam üsse kő! Ismered a mondást: ha lúd, legyen kövér! Persze ez az esti biciklizésre / edzésre is vonatkozzon 🙂 Köretnek bulgur mellett döntöttem, de szerintem ehhez az ételhez, tényleg minden passzol!
Engedd meg, hogy ajánljak elé, egy könnyű, gyümölcslevest első fogásnak:
Tejszínes barackleves, a nyári kánikula fénypontja
Hozzávalók
480 gramm darált sertéshús
100 gramm füstölt sajt
30 gramm mustár
1 teáskanál majoránna
½ teáskanál őrölt kömény
½ teáskanál őrölt, fekete bors
1 kávéskanál szerecsendió
8 gramm só
1 nagy csipet négyszeres erejű édesítőszer
5 gramm fokhagymakrém
60 gramm teljes kiőrlésű morzsa
40 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt
2 darab tojás – nálam M-es méretű-
zsiradék a sütéshez -nálam napraforgóolaj–
Hozzávalók a kukoricasalátához
400 gramm tejföl -nálam 12%-os zsírtartalmú-
450 gramm kukorica – nálam fagyasztott-
50 gramm light majonéz
30 gramm mustár
5 gramm só
1 nagy csipet négyszeres erejű természetes édesítőszer
1 kisebb fej vöröshagyma – nálam 70 gramm a pucolt súlya-
Hozzávalók a körethez
350 gramm bulgur -szárazon mérve-
700 ml víz
20 gramm zsiradék – ez nálam 25%-os margarin-
ízlés szerint só
Elkészítése
Legelsőnek elkészítettem a salátát, hogy fogyasztásig legyen ideje a hűtőben pihenni.
Feltettem főni a mirelit kukoricát. Ha mondjuk konzerves változatot használsz -még nem láttam cukormentest konzervesből, de ez nem jelent semmi, ha létezik, írd meg kérlek nekem akár kommentben- akkor ez a lépés természetesen kimarad. Míg főtt a kukorica, addig apró kockákra vágtam a vöröshagymát, majd kimértem a tejfölt, a majonézt és a mustárt. Hozzáadtam a sót és az édesítőszert is. Miután átmelegedett/megfőtt a kukorica, leszűrtem, hideg víz alatt átmostam, hogy kihűljön. Ráöntöttem a kukoricaszemeket a tejfölös-majonézes-mustáros egyvelegre, alaposan átkevertem kóstoltam és már tettem is a hűtőbe.
Majd következett a hús.
A darált húsra mértem a fűszereket (fokhagymakrémet nem!), a reszelt sajtot és alaposan elkevertem.
-Én szinte minden sós ételbe teszek egy nagy csipet édesítőszert és minden édes ételbe teszek egy nagy csipet sót. –
A húst, egyenként 25 grammos golyókra formáztam, majd a jól megszokott és ismert módon bepaníroztam (liszt, tojás, zsemlemorzsa). Annyi plusz dolog történt, ha szabad így fogalmaznom, hogy a felvert tojásokhoz adtam 5 gramm fokhagymakrémet és alaposan elkevertem a panírozás megkezdése előtt.
Miután mindegyik golyó vékony panírbundát kapott, olajat öntöttem serpenyőmbe és mikor már kellően felmelegedett -forró zsiradékban- kisütöttem őket.
Mindeközben…
Kimértem egy teflonbevonatú lábosba 20 gramm zsírszegény margarint, amire rámértem a bulgurt. Magas hőfok felett, sűrű kevergetés mellett, addig pirítottam a bulgurszemeket, míg kissé barnás kérget nem kaptak. Felöntöttem vízzel, majd fedő alatt, kis hő fölött, nagyjából 10 perc alatt készre főtt. Szeretem jóval tálalás előtt elkészíteni a bulgurt -így vagyok a rizzsel, kuszkusszal, kölessel stb.-, mert miután elzárom a hőt alatta, szoktam hagyni pihenni, tovább duzzadni a bulgurszemeket. Véleményem szerint így kicsit pergősebb lesz.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a húsgolyókra: a kész, rántott húsgolyók tömege sütés után 650 gramm lett, ebben nekem 1855 kalória, 153 gramm fehérje, 104 gramm zsír és 70 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 59 gramm) lett.
a kukoricasalátára: a kész salátám súlya 985 gramm lett, ebben nekem 1273 kalória, 47 gramm fehérje, 64 gramm zsír és 102 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 60 gramm) lett.
a főtt bulgurra: a kész bulgurom súlya 1353 gramm lett, ebben nekem 1242 kalória, 43 gramm fehérje, 10 gramm zsír és 266 gramm szénhidrát lett.
Jó étvágyat!