Feltételezem, hogy pékek hada vonja össze szemöldökét a vegán blundel tészta hallatán, hiszen a tésztába kellene tej és, ami talán fontosabb tojássárgája. Mivel már készítettem az előző hozzávalókkal is blundelből péksüteményt, ezért volt összehasonlítási alapom.
Elismerem van némi különbség, de a halmozottan ételallergiás gyermekünk értékelte próbálkozásomat. Aki inkább a tehéntejes-tojásos verziót próbálná ki, íme egy blundel tésztás túrós táska:
Brutál finom karobos csiga blundel tésztából!
Hozzávalók
350 gramm teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
150 gramm durumliszt
10 gramm bambuszrost liszt (elhagyható)
250 gramm margarin (70%-at használtam)
220 ml növényi, cukrozatlan tej (nálam most kókusz)
25 gramm friss élesztő
5 gramm só
15 gramm négyszeres erejű édesítőszer
A töltelékhez:
15 gramm négyszeres erejű édesítőszer
Ízlés szerint kakaópor (nálam most banános ízesítésű, természetesen cukrozatlan)
Némi zsiradék a tészta megkenéséhez
Elkészítése
Bár Farkas Vilmos nem tudja, de Tőle tanultam meg (illetve a videóiból), hogyan is kell blundel tésztát készíteni. Még egyszer (és még valószínűleg számtalanszor) köszönet érte. A fenti videóban nagyszerűen bemutatta, mi a „titka” a blundel elkészítésének.
Tehát én, az 500 gramm lisztemből 100 grammot kivettem és a puha, 250 gramm margarinommal eldolgoztam robotgépem segítségével. Ügyelve arra, hogy véletlenül se dolgozzam túl. Majd ebből 70 grammot kivettem, hozzáadtam a maradék 400 gramm lisztemhez, a többi kidolgozott margarinos masszát sütőpapírra, majd mélyhűtőbe tettem. Alaposan átgyúrtam a liszteket, a hozzáadott margarinos masszát, a langyos növényi tejet, a sót, az édesítőszert és a élesztőt.
Lefedve 30 percet pihentettem.
A videóban látott módon enyhén lisztezett felületre borítottam a kelt tésztámat, majd a kocka alakúra formázva, a közepét vastagabbra hagyva, széleit pedig kihúzva megformáztam. A tészta közepére helyeztem a mélyhűtőből kivett margarint. A kihúzott sarkokat ráhúztam, majd nyújtófám segítségével először igyekeztem ütögetéssel eligazítani a hideg margarint, majd nyújtottam. Először szimplán, majd duplán hajtogattam meg. 20 percet pihentettem, majd ismételtem a hajtogatást (de csak szimplán hajtottam meg). A nyújtás során felhasznált lisztet egy ecset segítségével próbáltam a lehető legalaposabban kisöpörni.
Végül téglalap alakúra nyújtottam, zsiradékkel megkentem, majd megszórtam kakaóporral és édesítőszerrel. Én túl szorosan tekertem most fel, ezért helyenként szétnyíltak a sütés során, tehát érdemes figyelni a feltekerés során, hogy ne legyen se túl laza, se túl szoros.
Hideg sütőbe toltam, amit 180°C-ra állítottam be, 25 perc alatt megsültek nekem.
A kakaós csiga előtt, próbaverzióként elkészítettem, akkor lekváros táskák kerültek a tányérokra. Azonban sütőlekvárból egyelőre nem találtam cukormentes verziót, így a jelenleg kapható lekvárok sütés során kifoly(hat)nak.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a kész süteményem súlya 906 gramm lett (139 gramm anyagveszteséggel számolhattam), amiben nekem 3447 kalória, 84 gramm fehérje, 189 gramm zsír és 373 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 365 gramm) lett.
Jó étvágyat!