Ezelőtt soha sem ettem zabgombócot, sőt még csak nem is csináltam. Az ötletet egy Hölgy adta a facebook oldalamon és már akkor tudtam Nagypéntekre sóska vagy spenót lesz füstölt sajtos zabgombóccal. Szerintem jól sikerült, mi sem bizonyítja -számomra- jobban, hogy nagyobbik fiam alig várta hogy lemérjem a súlyukat.
Glutén-, (ha figyelünk a megfelelő zabpehely és alapanyagok megvásárlására, biztosan gluténmentes legyen minden) és tejmentes köret és nem utolsó sorban egyszerű.
De miért együnk zabot?
Merülhet fel a kérdés. Talán az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvendő zab, egyre több bevásárlókosárba kerül, ami kifejezetten pozitív dolog!
- magas rosttartalma miatt kedvezően hat az anyagcserére
- könnyen emészthető, emellett könnyen elérhető vele a teltségérzet kialakulása
- jótékony hatással van a koleszterinszintre
- igen kiemelkedő a fehérjetartalma -igaz, gyártónként ez eltérhet, érdemes a csomagolásokat nézni-
- B1 vitaminban -tiamin- bővelkedik, ez a vitamin felelős a jó anyagcseréért, az idegek megfelelő működéséért és a szívműködésben is szerepet vállal
- Cinktartalma magas (közel 40% – NRV% – 100 gramm zabpehely), amely ásványi anyag közrejátszik az inzulintermelésben is
- Foszfortartalma kiemelkedő (közel 75% – NRV%- 100 gramm zabpehely), melynek köszönhetjük többek között a fogaink/csontjaink egészségét, az idegrendszerünk megfelelő működését, és a fehérjeszintézisben is közreműködik.
- Réztartalma miatt is érdemes rendszeresen fogyasztani, hiszen a réz szerepet vállal a központi idegrendszer helyes működésében és a vérképzésben is.
- és persze, nem utolsó sorban, alapvetően egy igen kedvező árfekvésű alapanyag!
Hozzávalók:
200 gramm zabpehely aprószemű
60 gramm reszelt füstölt sajt
4 gramm sütőpor
8 gramm só
ízlés szerint bors, majoránna
2 darab ‘L’-es tojás – 158 gramm-
100 ml víz
zsiradék a sütéshez (nekem összesen 28 ml napraforgóolajat vett fel a sütés során az egész)
Elkészítése:
Az aprószemű zabpelyhet, a reszelt füstölt sajtot, a sütőport, a fűszereket, a tojásokat elkevertem, majd ráöntöttem a vizet.
Fél órára hűtőbe tettem, hogy megdagadjon a zabpehely és gyúrható masszává álljon.
Apróbb gombócokat formáltam és forró olajban kisütöttem.
Tipp!
- a sajtból kisebb kockára vágott darabokat is tehetünk a masszába
- a zabpelyhet le is darálhatjuk mielőtt összegyúrjuk a hozzávalókkal
- a zabpelyhet meg is piríthatjuk, ettől kap egy kellemes mellékízt a zabunk
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek: nekem összesen 451 gramm lett a kisült zabgombócok súlya. 1310 kalória, 50,5 gramm fehérje, 63,4 gramm zsír, és 123,7 gramm (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 119,2 gramm) szénhidrát lett benne nekem.
Jó étvágyat!
Forrás a zab jótékony élettani hatásaival kapcsolatban itt és itt elérhető.
Szerintem bármilyen főzelék mellett megállja a helyét, például egy tál, krémes karfiolfőzelékkel, de egy sokzöldséges salátával is szívesen fogyasztanám.
A gluténmentes gombócokhoz, gluténmentes zabpelyhet kell vásárolni. Általában nem gluténmentes a zabpehely.
Köszönöm a kiegészítést, de a zabpehelynek alapvetően gluténmentesnek kell(ene) lennie. Nyilván akinek oda kell figyelnie, tudja, hogy a gyártónak bizony külön fel kell tüntetnie, hogy a zabpehely amit futószalagra bocsátott biztosan nem “szennyezett”. Nem hiába írják rá az összes többire, hogy ilyen meg olyan dolgot feldolgozó üzemben készült, csomagolt. De köszönöm az észrevételt! Szép estét! 🙂