Vitaminokról

A napfény vitaminja!

Tartalom

young woman 2194044 1920

A D vitamin (kalciferol) az egyetlen olyan vitamin (pontosabban hormon szerű anyag) amelyet napfény segítségével bőrön keresztül állítunk elő (növényi és állati provitaminból állítja elő napfény hatására). Minden esetben,  amikor szintetikusan előállított készítményt készülünk szedni, egyeztessünk orvosunkkal!

 

Mindegy, hogy provitaminról vagy szintetikusan előállított D vitaminról van szó, minden esetben a vékonybélből szívódik fel valamilyen zsír segítségével. Az élelmiszerekből epesók segítségével oldódik ki, valamint fehérjére van szükségünk ahhoz, hogy a májba tudja szállítani szervezetünk.Onnan a vesébe jut, ahonnan úgymond feltöltődik és kalciummal együtt a csontozatba tud épülni. 

giphy 2

Kisgyermekes szülők  már jól ismerik a Vigantol (olajos)cseppeket, ennél kedvezőbb környezete nem is lehetne a D vitamin bevitelének.

 

Hogy miért kell kapniuk?

 

Elősegíti az ép csontrendszer fejlődését. Igen fontos, hogy anyatejes babák is meg kell, hogy kapják a napi orvos által előírt D vitamin mennyiséget, mert a D vitamin nem jut át az anyatejbe -csak kis mennyiségben-, hiába szedi az anyuka kellő gondossággal. Kutatások alapján (informed.hu) meghatározták, hogy a fogantatástól számított első 1000 napban kifejezetten fontos a megfelelő D vitamin szint, kevésbé lesz fogékony a gyermek az I. típusú cukorbetegségre, kifejezetten fontos a sejtfejlődés, az immunrendszer és az idegrendszer megfelelő működése végett. 

 

Nem szükséges a drágább D vitamin készítményeket megvásárolni, házi orvos receptre is tud kiírni, így jóval kedvezőbb áron juthatunk hozzá. A D vitamin mennyiségét nemzetközi egységben (NE) mérik. De mindenképpen érdemes egy laborvizsgálat alkalmával kideríteni hogy mekkora szinten van a D vitamin készletünk és ahhoz igazítani a napi bevételt.

 

Túladagolni ugyan nehéz -de ész nélkül szedni nem szabad!-, a napi ajánlott bevitel kb. 250x kellene bevinni, de ebben az esetben megemelkedhet a vér kalcium szintje. Általában aktív D vitamin készítmény szedése mellett beszélhetünk erről, amennyiben a hormonszerű előanyagot D3 vitamint veszünk magunkhoz a túladagolásról szinte nem is beszélhetünk. A túladagolás tünetei: izomgyengeség, hányinger, hasmenés, migrén szerű fejfájás, fokozott szomjúságérzet és vizeletürítés, súlyosabb esetben veseelégtelenség. A jelenlegi ajánlás szerint a hónapokon keresztül napi 4000 NE szedése biztonságosnak mondható. De amint fentebb írtam ezért is fontos orvossal egyeztetni a szedését megelőzően. 

A D vitamin elővitaminjának természetes forrásai: tengeri halak – tőkehalmájolaj, tej- és tejtermékek, napfény.

giphy 3

 

Jelentős szerepe van a csontozat és a fogazat megfelelő felépülésében, valamint szabályozza a kalcium és a foszfor beépülésének arányát. A és C vitaminnal, valamint foszforral, kalciummal és kolinnal (ez egy lipotrop anyag, amely gondoskodik a zsírmolekulák elszállításáról, későbbiekben bővebben is lesz szó róla) érvényesül a legjobban hatása. Gyorsítja a kötőhártya gyulladásból való felépülést. Fogágybetegségeknél is kiemelkedően fontos a bevitele. Kutatásokkal bizonyították, hogy a pikkelysömörtől szenvedőknél is igen alacsony a D vitaminszint, ezért a betegségtől szenvedőknek igen fontos a szedése. Fokozza a hormonképzést és a vérkeringést. Fontos a nőknek, hiánya meddőséget is okozhat. Nem utolsó sorban bizonyították, hogy a cukorbetegeknél a D vitamin javítja az inzulint termelő sejtek működését (Langerhans – szigetek béta sejtjei) így nagyban hozzájárul a II-es típusú cukorbetegség megelőzésében. 

 

 

Hiánya: csontlágyuláshoz, angolkórhoz, csontritkulás, depresszióhoz, szív – és érrendszer betegségekhez és meddőséghez, cukorbetegséghez is vezethet.

 

 

Forrás:vitaldepowebaruhaz.hu
Forrás:vitaldepowebaruhaz.hu

Dr. Szabó András véleménye szerint a súlyos D vitamin hiány a szervezetben 50%-al növeli a halálozás esélyét a krónikus/súlyos betegségek esetében. Bár laboratórium és laboratórium között is van különbség de általánosságban elmondható, hogy a normál érték 75 nmol/L kezdődik. 

Egy 2015-ös felmérés alapján a magyar lakosság 95%-a D vitamin hiányos állapotba kerül tél végére, ennek ellenére csupán 15%-uk szed valamilyen D vitamin készítményt pótlás céljából. 

Tehát buzdítok Mindenkit hogy főleg a téli időszakban vegyünk magunkhoz D3 vitamint, de legalább figyeljünk a változatos, egészséges táplálkozásra. 

 

Felh.ir.: Kürti Gábor-Vitamin ABC; Amanda Ursell-Vitaminok és Ásványi anyagok; informed.hu, d-vitamin.hu; 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy